Politica și fotbalul, de mână la Botoșani

RMAG news

FC Botoșani a învins pe FC U Craiova în ultima etapă de SuperLiga cu scorul de 4-1, după ce la pauză tabela arăta avantaj pentru oaspeți. A doua repriză a fost decisivă în această încleștare din zona retrogradării. Cu acest rezultat, moldovenii părăsesc pentru prima dată în acest sezon locul retrogradabil și urcă pe unul de baraj, făcând rocadă cu oltenii.

Sigur, în mod normal, la o asemenea diferență de scor comentariile ar fi de prisos. Și, totuși, ele există și au foarte mare acoperire în ceea ce privește nemulțumirile din tabăra oaspeților. Aceștia reclamă în special eliminarea gratuită a celui mai periculos om din atacul craiovenilor, golgeterul Aurelian Chițu.

Arbitrul partidei a fost Iulian Călin din Ștefănești – Argeș. Prestația sa a fost una foarte slabă, lucru subliniat și de antrenorul oaspeților, Eugen Trică. Acesta spune că va cere ca echipa sa să nu-l mai aibă niciodată la centru pe acest arbitru, convins că acesta nu a fost delegat întâmplător.

Și aici intervine un factor greu de imaginat, dar cât se poate de adevărat. Este incredibil să trimți să arbitreze un meci al Botoșanilor, care îl au ca patron pe unul dintre cei mai importanți oameni din filiala PNL a județului, Valeriu Iftime pe un arbitru care la rândul său este membru de partid, al aceluiași partid ca și bossul moldovenilor!

The post Politica și fotbalul, de mână la Botoșani appeared first on Cotidianul RO.