România a fost învinsă de Columbia în amicalul disputat la Madrid. Tricolorii au marcat două goluri în ultimele 10 minute

Echipa naţională de fotbal a României a pierdut marţi seară, cu scorul de 2-3, în faţa naționalei Columbiei, într-un meci amical disputat, înaintea Campionatului European, pe Estadio Metropolitano, stadionul lui Atletico Madrid, scrie News.ro.

Columbia a dominat meciul şi a deschis scorul încă din minutul 5, prin Jhon Cordoba, care a înscris cu o lovitură de cap.

În minutul 36 Stanciu şi Marius Marin s-au încurcat şi, după o pasă cu călcâiul, Jhon Arias a marcat pentru 2-0.

Horaţiu Moldovan a intervenit excelent în minutele 52 şi 66, dar portarul tricolorilor nu a mai avut ce face la şutul lui Yaser Asprilla, din minutul 80.

Pe final, tricolorii au făcut pressing în preajma careului advers, iar Ianis Hagi a recuperat balonul şi a înscris primul gol pentru elevii lui Edi Iordănescu.

Tricolorii au mai înscris odată, în minutul 4 al prelungirilor, când Man a pasat şi Florin Tănase a redus din diferenţă.

S-a încheiat 3-2 pentru sud-americani, într-un meci în care România a fost periculoasă doar în ultimele 15 minute.

În primul meci amical disputat în vederea Euro-2024, România a remizat cu Irlanda de Nord, scor 1-1.

Formula aliniată de Edi Iordănescu la Madrid: H. Moldovan – Raţiu, Drăguşin (Nedelcearu ’46), Burcă, Opruţ (Sorescu ’87) – R. Marin (Fl. Tănase ’77), M. Marin, Stanciu (D. Man ’77) – Moruţan, Alibec (Drăguş ’56), Mihăilă (I. Hagi ’56).