România, locul 4 la gimnastică în finala pe echipe la Campionatul European. Cele două medalii obținute la competiție

Tricolorele Sabrina Maneca Voinea, Ana Maria Bărbosu, Lilia Cosman şi Amalia Ghigoarţă au încheiat finala Campionatului European de Gimnastică pe locul 4, relatează News.ro.

Echipa României a obținut un punctaj total de 156.397, cu peste două puncte în spatele echipei care a obținut bronzul.

Medalia de aur a revenit Italiei (164.162), cea de argint – Marii Britanii (162.162) şi bronzul a fost câştigat de Franţa (158.796).

Două medalii pentru România la Campionatul European de Gimnastică

România a încheiat participarea la CE de la Rimini cu două medalii în finalele invidividuale, ambele de argint, obţinute de Sabrina Maneca Voinea la bârnă şi sol. Ea s-a clasat pe locul 4 la individual-compus şi pe aceeaşi poziţie au fost Lilia Cosman la bârnă, respectiv Ana Bărbosu la sărituri.

Sabrina Maneca Voinea cu medaliile obținute la Rimini Foto: Federația Română de Gimnastică

Dincolo de rezultate, CE de la Rimini a fost o etapă importantă de testare pentru senioarele tricolore, care sunt calificate cu echipa la Jocurile Olimpice de la Paris.

La competiţia de la Rimini, în finalele pe aparate la junioare, tot duminică, tricolorele mici au obţinut rezultatele: Anamaria Mihăescu – sărituri (locul 8, 12.566) şi bârnă (locul 6, 11.566), respectiv Alexia Blănaru – bârnă (locul 8, 10.566).

În ierarhia pe echipe a junioarelor, România a încheiat pe locul 8 (142.063 de puncte).