Se știe meciul care va decide prima adversară a României la EURO 2024. Răsturnări de situație în ambele semifinale ale barajului

Naționala este tot mai aproape de a-și afla prima adversară de la EURO 2024. Ucraina și Islanda și-au câștigat semifinalele, cu Bosnia și Herțegovina, respectiv Israel, și se vor înfrunta în duelul decisiv pentru calificarea la EURO 2024.

Ucraina și Islanda, calificate în finala barajului după semifinale cu răsturnări de situație

Ultimul loc al Grupei E de la EURO 2024, în care este și România, va fi ocupat de câștigătoarea finalei dintre Ucraina și Israel.

În semifinalele barajului, selecționata ucraineană a trecut dramatic de Bosnia și Herțegovina. Bosniacii au condus cu 1-0 din minutul 56, dar Ucraina a punctat de două ori pe finalul meciului, în minutele 85 și 88, și s-a calificat în finală.

Islanda a învins-o pe Israel cu un categoric 4-1, tot după o răsturnare de situație. Israelienii, adversari ai României în campania de calificare, au deschis scorul dintr-un penalty în minutul 31, dar islandezii au întors scorul până la pauză și au mai punctat de două ori până la finalul jocului.

Programul României în Grupa E de la EURO 2024

17 iunie, ora 16.00, la Munchen: România vs câștigătoarea duelului dintre Ucraina și Islanda
22 iunie, ora 22:00, la Koln: România vs Belgia
26 iunie, ora 19:00, la Frankfurt: România vs Slovacia