Sorana Cîrstea e în semifinale la Dubai! A salvat șase mingi de meci în fața campioanei de la Wimbledon și a lăsat-o fără replică în decisiv

Sorana Cîrstea a obținut o victorie entuziasmantă împotriva Marketei Vondrousova, joi după-amiază, și s-a calificat în semifinalele turneului WTA 1000 de la Dubai pentru prima oară în carieră.

Sorana Cîrstea a salvat șase mingi de meci în fața campioanei de la Wimbledon

Românca a pierdut primul set după nici 50 de minute, iar sportiva cehă s-a desprins la 5-1 în actul secund și părea că se îndreaptă spre o victorie facilă. A urmat un adevărat carusel de emoții, cu campioana de la Wimbledon rispind nu mai puțin de șase mingi de meci. Sorana a câștigat setul în cele din urmă și a împins partida în decisiv, acolo unde nu i-a mai dat nicio șansă adversarei.

Sorana Cîrstea (22 WTA) a închis partida cu Marketa Vondrousova (8 WTA) după două ore și 43 de minute de joc, 2-6 / 7-6 / 6-2, și s-a calificat în premieră în semifinalele turneului WTA 1000 de la Dubai.

Conaționala noastră reușise o revenire de senzație și în optimea cu Donna Vekic (31 WTA), care servise pentru meci în decisiv.

Pe parcursul turneului, Sorana le-a mai eliminat pe Veronika Kudermetova (19 WTA) și Sofia Kenin (55 WTA), fostă câștigătoare de Grand Slam.

În semifinale o întâlnește pe Jasmine Paolini

În semifinale, Sorana Cîrstea o va înfrunta pe Jasmine Paolini (26 WTA), care a beneficiat de retragerea Elenei Rybakina (4 WTA).

Pe partea cealaltă de tabloul, sferturile se joacă între Iga Swiatek (1 WTA) și Qinwen Zheng (7 WTA), respectiv Coco Gauff (3 WTA) și Anna Kalinskaya (40 WTA).