Sorana Cîrstea, lovitură financiară la Miami. Suma imensă pe care o va încasa dacă se califică în sferturi

Sorana Cîrstea va evolua în optimile de finală ale turneului Miami Open cu americanca Danielle Collins. Pentru calificarea în turul trei, românca a încasat o sumă consistentă și joacă pentru un nou jackpot. Câți bani va încasa, dacă se va califica în sferturi.

Sorana Cîrstea, meci pentru sfeturi la Miami

Sorana Cîrstea (33 de ani, 24 WTA) s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA de la Miami, după ce a trecut în turul 3 de Daria Kasatkina (26 de ani, 11 WTA), scor 7-5, 6-2. Românca și-a luat revanșa după ce rusoaica o învinsese în prima parte a sezonului, la Abu Dhabi.

În optimile de finală, Sorana Cîrstea, cap de serie numărul 19 la Miami Open, joacă cu americanca Danielle Collins, locul 53 WTA. În singura confruntare directă, românca a pierdut meciul cu jucătoarea din SUA. Se întâmpla în 2018, la Roma. Dar pentru calificarea în optimi, ”Sori” a câștigat o sumă imensă.

Sorana Cîrstea.

Câți bani a câștigat Sorana Cîrstea la Miami. O așteaptă un nou jackpot

Turneul de la Miami este dotat cu premii totale de 8.770.480 de dolari. Și Sorana Cîrstea și-a asigura o sumă consistentă pentru calificarea în optimi. Ea și-a asigurat un cec în valoare de 101.000 dolari şi 120 de puncte WTA, iar dacă trece de Daneille Collins îi vor intra în cont și mai mulțu bani. Astfel, ”Sori” va primi 185.000 de dolari.

Confruntarea dintre Sorana Cîrstea și Danielle Collins va fi a patra partidă a zilei pe arena Butch Buchholz și va începe după ora 22.00 (prima partidă e programată de la 17.00). Duelul va fi transmis de Digi Sport 2.

Vezi și: Sorana Cârstea a câștigat o sumă uriașă din tenis în 2023. Câți bani a adunat tenismena

Americanca a fost pe locul șapte WTA, în vara lui 2022, și a câștigat două titluri WTA, în 2021 la San Jose și Palermo, dar a triumfat și într-un turneu la dublu, la Charleston în 2023. De asemenea, a jucat finala la Australian Open 2022. După turneul de la Antipozi din acest an, Danielle Collins și-a anunțat retragerea din tenis la finalul sezonului.

Sorana Cîrstea, pe mâna unui antrenor spaniol

La Miami, sportiva din România a mers fără antrenor și a fost ajutată de Matt Daly, antrenorul lui Denis Shapovalov, și Brian Barker. Dar situația se va schimba după turneul din SUA.

Sorana Cîrstea a anunțat că, începând cu sezonul de zgură, va lucra cu spaniolul Albert Costa (48 de ani), campion la French Open 2002. Cei doi vor colabora pe parcursul a două luni de zile, în perioada în care se vor desfășura întrecerile de pe covorul roșu.

”A fost destul de rapidă alegerea. Mă va ajuta pe parcursul sezonului de zgură, momentan atât am stabilit. Mi-am dorit pe cineva care a câștigat Roland Garros, pe cineva care știe să gestioneze astfel de momente. Mi-am dorit un spaniol, pentru că sunt puțin mai pricepuți pe această suprafață. Mă bucur de colaborare.

După acest turneu vom începe lucrul în adevăratul sens al cuvântului. Amândoi suntem încântați. Cred că vor fi două luni frumoase de zgură și, în același timp, sunt încântată să am pe cineva care a câștigat un Grand Slam și poate să mă ajute cu experiența lui”, a spus Sorana Cîrstea pentru Digi Sport.

Albert Costa a fost căpitanul nejucător al echipei de Cupa Davis a Spaniei timp de 3 ani, perioadă în care spaniolii au cucerit două trofee.
Simona Halep și-a ales tot un antrenor spaniol, pe Carlos Martinez.