Surpriză la Miami Open: Lidera mondială, Iga Swiatek, a fost eliminată în optimi

Mare favorită la câștigarea Miami Open, poloneza Iga Swiatek a fost eliminată în optimi de rusoaica Ekaterina Alexandrova.

Swiatek, eliminată de la Miami Open

Iga Swiatek a fost învinsă de Ekaterina Alexandrova, locul 16 mondial. Rusoaica s-a impus, scor 6-4, 6-2, după o oră şi 24 de minute de joc, informează as.ro.

În sferturi, Alexandrova o va întâlni pe americanca Jessica Pegula, locul 5 WTA.

Swiatek a ratat astfel şansa de a obţine Sunshine Double (victorie la Indian Wells şi Miami) la fel ca în 2022.

Sorana Cîrstea, învinsă și ea la Miami Open

Amintim că Sorana Cîrstea a fost eliminată și ea în optimile Miami Open, după ce a fost învinsă de americanca Danielle Collins, scor 6-3, 6-2, într-un meci care a durat o oră şi 29 de minute.

Pentru ajungerea în această fază a competiției, românca va fi recompensată cu 101.000 de dolari şi 120 de puncte WTA.