Szintet lép a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ: négy oktatási intézetet hoznak létre

Szintet lép a Székelyudvarhelyi Egyetemi Központ: négy oktatási intézetet hoznak létre

A SZÉK továbbra is betölti azt a feladatát, hogy elősegítse a gazdaság-társadalmi folyamatok fejlődését, az aktuális trendek alakítását és a pozitív gondolkodás zászlóvivőjeként van jelen, ugyanakkor hatékonyságának növelésére törekszik – fejtette ki kedden Ilyés Ferenc, az egyetemi központ programigazgatója. Éppen ezért úgy döntöttek, hogy

négy intézetet hoztak létre, hiszen így áttekinthetőbben megtervezhető az oktatási tevékenység.

Meg is alakultak a gazdasági és karrierfejlesztési, vidékfejlesztési, műszaki és innovációs, illetve az egészségtudományi és oktatási intézetek, ezeknek partnerei sorra az Edutus Egyetem, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem, az Óbudai Egyetem, illetve a Pécsi Tudományegyetem Egészségtudományi Kara.

Négy intézet, négy elképzelés

Veres Hanga, a gazdasági és karrierfejlesztési intézet vezetője rámutatott, az utóbbi időszakban elsősorban a hallgatókra fókuszáltak, ám

az elkövetkezőkben ismét szeretnék megerősíteni kapcsolatukat a gazdasági szereplőkkel is, ugyanakkor a diákjaikat összekapcsolhatják a munkaadókkal.

Mindemellett workshopokat, szakmai előadásokat szerveznének a hallgatóknak. Összességében a cél az, hogy az egyetemen megszerezett tudást gyakorlatival is kiegészíthessék a diákok. Ez a vállalkozóknak is fontos, hiszen

munkaerő-toborzáskor könnyebben dönthetnek arról, hogy az általuk megismert hallgatók közül kire lenne szükségük.

Azt is szeretnék ugyanakkor, hogy a vállalatok mentorprogramot biztosítsanak a tanulóknak. A felsoroltakon kívül specifikus felnőttképzési programokat is szerveznek majd, ugyanakkor képzők kinevelését is tervezik.

A vidékfejlesztési intézetet Lázár László fogja irányítani, aki elmondta, hogy

fontos meggátolni a város és a vidék különválását, inkább kapcsolatot kell teremteni a kettő között.

Ehhez az agrármérnöki oktatás mellett felnőttképzési programokra is szükség lesz. Lényegesnek tartják, hogy minél több gyakorlatot biztosítsanak a hallgatóiknak: már most elviszik őket mezőgazdaságban, turizmusban érdekelt vállalatokhoz vagy akár önkormányzatokhoz is. Lázár közölte, hogy

partnerségeket kötnek a különböző vállalatokkal, hiszen képtelenség, hogy az egyetem beszerezzen minden felszerelést, amit meg kell ismerjenek a hallgatók.

Rozs László, a műszaki és innovációs intézet vezetője arról beszélt, hogy meg szeretnék tartani a szakág diákközpontúságát, ez azt jelenti, hogy nemcsak az egyetemi évek alatt, de azután is követnék, támogatnák a fejlődésüket. A tantervben szerepel az is, hogy rendezvényekre, gyárlátogatásokra juttassák el a hallgatókat.

Szeretnék az egyetemi tananyag specifikus részeit a felnőttképzéseken is oktatni a piaci igényeknek megfelelően, ugyanakkor CNC marós, okosház kezelő, vízgázszerelői képzésekben is gondolkodnak.

Antal Árpád, az egészségtudományi és oktatási intézet vezetője hangsúlyozta, esetükben az egyik leggyakorlatorientáltabb képzésről van szó. Intézetük feladata, hogy besegítsen az egyetemi oktatás hatékonyságába, szoros együttműködést kialakítva a hallgatókkal. A tudományos igényesség megjelenítése is fontos cél, akárcsak az oktatásmenedzsment, illetve -fejlesztés biztosítása. A létesítmény támogatást nyújt a hallgatóknak a doktori fokozat megszerzésében is.

Fel szeretnének zárkózni a többi intézethez, hogy minél tágasabb felnőttképzési palettát biztosítsanak: az elsősegélynyújtástól az otthongondozásig.

Jól felszerelt gyakorlótermüket nyitottá tennék az egészségügyi intézményeknek. Jó együttműködésre van szükségük az otthonápoló szervezetekkel, öregotthonokkal és kórházakkal is.

Milyen szakokra iratkozhatnak?

Június 25-én kezdődik a felvételi a SZÉK-en a különböző egyetemi szakokra, összesen 230 helyet biztosítanak – jelentette be Veres Hanga.

Újraindul a kereskedelem és marketing alap-, illetve mesterképzés, amit hétvégéken oktatnak. Idén is indul ápolás és betegellátás alapképzés, amelyet nappali és csökkentett látogatású tagozaton lehet elvégezni.

Utóbbi esetében is hétköznap lesznek a tanórák, ám tömbösített formában. Lesz egészségügyi menedzseroktatás mesteri szakon (hétköznap tömbösítve), ugyancsak csökkentett látogatással. Lesz gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnöki alapszak hétvégi órákkal, ugyanakkor könnyűipari mérnöki képzés is. Utóbbi elsősorban online tanórákkal és vizsgákkal fog zajlani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *