Szobor állít emléket Hazug Pistának Gyergyóalfaluban

Szobor állít emléket Hazug Pistának Gyergyóalfaluban

A megemlékezés a község Új Galériájában kezdődött szombaton, ahol Balázs József festőművész a szoborállítás egyik kezdeményezője szólt mindazokról, akik ellenszolgáltatás nélkül támogatták a szoborállítást, kezdve a kőtömb kiválasztásával Gyergyóújfaluban, Alfaluba szállításával, a helyszín rendbetételével, az alapzat elkészítésével.

Gáll Szabolcs polgármester, Kőrösi Antal szobrászművész – a szobor alkotója – és Berecz András Kossuth-díjas mesemondó is felelevenítette a hozzáfűződő emlékeit.

Balázs József művészként emlegette, Gáll Szabolcs kiemelte, hogy az ünnepelt életszemlélete tanítást érdemelne, Berecz András Kossuth-díjas mesemondó pedig kifejtette, mit jelentett számára az, aki egész nap el tudta szórakoztatni hallgatóit, aki a valóságot ejtette csapdába derűvel, lekacagva a nagyvilágot.

A galériában tartott bemutatón rövidfilmet is láthattunk, amit a Nagy Imre Népi Zenekar muzsikája és Gáll Abigél éneke egészített ki.

A megemlékező ünnepség a Maros mellett felállított bazalt-szobornál folytatódott.

Kőrösi Antal a hatalmas kőtömb körül rendezte úgy be a teret, hogy az később akár kisebb közösségi térként is szolgálhasson.

Az újfalvi bazalttömbből a mesemondó huncut mosollyal tekint a ránézőre.

A polgármesteri hivatal által biztosított bogrács és a több adakozó által felajánlott itóka és süteménynek köszönhetően az ünnepség terülj-terülj asztalkával zárult. A jó hangulathoz a Bartalis Ferenc prímás által vezetett Nagy Imre népi Zenekar és a jókedvű közös dalolás is hozzájárult.

Hazug Pista történetei attól sajátosak, hogy a való élet és a fantázia humorral átszőtt levonatai.

Ha létező személy, személyiség is a főszereplő, a mesélő úgy tereli gondolatait, hogy azok végső soron a tanulságot tartalmazzák, anélkül, hogy bárkit sérthetnének. De ennél sokkal több is felfedezhető művészetében, mert kétségkívül művészet volt az ő mesemondása.

Humora lenyűgöző, ahogy például a Marosban kaszáló atyafiról ír, vagy találkozásairól a világ vezetőivel. Ha valaki arcára kiült a kételkedés jele, figyelmeztette, hogy ő most mesél.

Meséit mindig komolyan kellett venni, mert számtalan valóságelemmel átszőttek, ismeretgazdagságról tanúskodók voltak. Szórakoztató előadásmódja, szép nyelvezete külön élményt jelentett.

Sokan hívták alkotáskor ötleteit, leírásait segítségül. Berecz András nem titkolja, esetében a mesemondásában két korszak különül el: a Hazug Pista előtti és utáni korszak.

A természet alapos megfigyelőjeként, a vadonban élés eredményeként mások által sok-sok el sem képzelt helyzetet tapasztalt. Hogy páratlan gazdag fordulatokkal tette érdekessé és élvezetessé történeteit, az isteni adomány volt.

Hazug Pista Gyergyóalfalu egyik, mindig tápláló kincse marad.

Bajna György

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *