Támfalak, póthidak épülnek a Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közötti megyei úton

Támfalak, póthidak épülnek a Székelyudvarhely és Székelykeresztúr közötti megyei úton

Összesen 140 millió lejért pályázott sikeresen Hargita Megye Tanácsa az Anghel Saligny-programban a Székelyudvarhelyt és Székelykeresztúrt összekötő 137-es megyei út teljes modernizálása érdekében. Az említett összeghez további 20 millió lejt kell önrészként biztosítsanak. Összességében 21,2 kilométernyi út korszerűsítéséről van szó.

Látványosan zajlik a munka

A megyei besorolású út Székelyudvarhely és Felsőboldogfalva közötti szakaszánál találkoztunk Bíró Barna Botonddal, a megyei tanács alelnökével, aki terepszemlét tartott a helyszínen. Mint mondta,

jelenleg az út megerősítése, azaz támfalépítés zajlik ott, továbbá a kivitelező már alakítja azt a részt is, ahol bicikliút lesz.

Székelykeresztúr irányába haladva szinte mindenhol táblák figyelmeztettek a zajló útmodernizálásra. Számos forgalomkorlátozás volt bevezetve az átereszek cseréje, útszélesítések miatt.

Bíró rámutatott, új hidat fognak építeni Bikafalván, így ott egy ideiglenes átkelőre is szükség lesz az autós közlekedés megoldása érdekében. Bögöz határában, illetve magán a településen is hasonló elképzelések vannak, ott már épülnek is a póthidak, jól is halad a kivitelező.

A következő nagyobbnak számító forgalmi akadály az agyagfalvi és székelymagyarosi eltérőnél tapasztalható: ott szélesítik az utat, hiszen ki- és betérő sávokat szeretnének létrehozni.

Décsfalván a támfalépítés miatt érdemes figyelmesnek lenni. Nagygalambfalva után két helyszínen zajlik az átereszek cseréje, emiatt egysávos, kövezett elkerülőutat alakított ki a megbízott vállalat. Jól haladnak ugyanakkor a Betfalva és Székelykeresztúr között épülő, fémszerkezetű póthíddal is, ahol szintén új átkelő lesz a megyei úton.

Több helyszínen tapasztaltuk, hogy útépítő munkások irányítják a forgalmat a balesetek és a dugók elkerülése érdekében. A megyei tanács alelnöke a lakosság türelmét kérte a két évre leszerződött korszerűsítés befejezéséig. Mindemellett óvatosságra intette az autósokat, hiszen

sajnos volt már baleset is Székelyudvarhely és Felsőboldogfalva között, a munkálatok miatt beszűkült útszakaszon.

A terepszemle során Bíró Barna Botondtól azt is megtudtuk, hogy az ócfalvi eltérőnél is lesz ki- és betérősáv, ám ezt a másik, elsősorban Kányád környékét, illetve Homoród mentét érintő nagy útfelújítási projektjük részeként valósítják meg.

A közel 50 kilométernyi útszakaszt érintő beruházás már korábban elkezdődött, ám időközben elhagyta a munkatelepet a kivitelező. Az alelnök közölte, napokon belül közbeszerzési eljárást hirdetnek egy új építkezési cég kiválasztása érdekében – utána pedig folytatódhat a munka.

Nem volt egyszerű

Bíró Barna Botond emlékeztetett, az RMDSZ még kormányon volt, amikor pályázat útján támogatást nyertek a 137-es megyei út felújítására. Amint a párt kiszorult a kormányból, már nehezebben ment a kivitelezési tervek elfogadtatása a fejlesztési minisztérium munkatársaival: emiatt nyolcszor kellett módosítani a dokumentumokat.

Időközben mi lefolytattuk a közbeszerzési eljárást, amely során kiválaszthattuk a megfelelő építkezési céget a munkára. A jogszabályok szerint azonban ezt követően hat hónapunk volt arra, hogy szerződést kössünk velük. Ehhez viszont szükségünk volt a kivitelezési tervekre, amelyet többször módosítani kellett. Végül azonban sikerült beleférjünk a megszabott határidőbe

– sorolta a megyei tanács alelnöke. Egyébként tavaly év végén kötött szerződést a kivitelező céggel a megyei tanács. Egy román-ukrán konzorciumról van szó, amiben az ukrán fél csak elhanyagolható százalékban van benne, valójában csak referenciát biztosított.

Terepszemlénk során azt tapasztaltuk, hogy a besztercei vállalat munkatársai dolgoznak a helyszínen – modern felszereléseket használva –, de Bíró szerint elképzelhető, hogy alvállalkozókat is bevonnak a projektbe az aszfaltozáskor. A megyei tanács alelnöke megjegyezte, ez a vállalat nyerte meg a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház fejlesztésével kapcsolatos projekt kivitelezését is.

A projektről

A 137-es számú megyei út felújítása során kerékpárutat alakítanak ki az út teljes hosszában, amelyet zöldövezettel választanak el az útfelülettől a településeken kívül eső részeken. Mindemellett

az autósokat lassításra kényszerítő járdaszigeteket is elhelyeznek a települések bejáratainál.

Összességében négy hidat építenek újjá és további ötöt felújítanak, a falvakban pedig fedett sáncokat alakítanak ki, továbbá járda is épül.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *