Tânără căutată pe rețelele de socializare după intervenția de la pauza meciului Aston Villa – Olympiacos 2-4: ”Vă rog să mă ajutaţi să o găsesc”

Olympiacos Pireu s-a impus în fața celor de la Aston Villa, scor 4-2, în prima manșă a semifinalelor UEFA Conference League. În cealaltă semifinală, Fiorentina a obținut victoria pe teren propriu împotriva lui Club Brugge, scor 3-2.

Scene dramatice la pauza meciului Aston Villa – Olympiacos 2-4

La pauza meciului disputat în Anglia, a avut loc un moment nedorit în tribunele stadionului. Un fan al clubului gazdă a suferit un stop cardiac, iar startul reprizei secunde a fost amânat ca urmare a acestui incident.

Pe rețelele de socializare, suporterii prezenți la meci au felicitat o tânără pentru că i-a acordat primul ajutor, inițiind masajul cardiac.

Fanul a fost transportat la spital

Ulterior, prin sistemul de sonorizare al arenei, li s-a transmis fanilor să elibereze zona în care se afla tânărul, pentru a permite intervenția ambulanței.

Tânărul a fost dus la spital de echipajul de pe ambulanță și acum se află într-o stare stabilă. La ieșirea pe stadion, vehiculul a fost aplaudat de fanii ambelor echipe, în semn de suținere pentru suporterul care a suferit stopul cardiac.

Mesajul postat pe rețelele de socializare

După partidă, pe rețelele de socializare a fost postat un mesaj de un bărbat numit Jason Moseley. Acesta a anunțat că fiul său a fost cel care a suferit stopul cardiac și a cerut ajutorul celor care văd mesajul publicat.

El dorește să o găsească pe tânăra care a intervenit și i-a oferit fiului său primul ajutor, considerând că fără implicarea ei, tânărul suporter nu ar fi avut șanse să își revină.

“Fiul meu a fost cel care s-a prăbuşit în seara asta. Vă rog să mă ajutaţi să o găsesc pe tânăra care i-a salvat viaţa.

Mulţumesc, de asemenea, întregului personal uimitor, serviciilor de urgenţă şi susţinătorilor. Twitter, te rog, fă ce trebuie!” este mesajul lui Jason Moseley.