Uriașa dublă greșeală din finalul meciului de la Madrid

RMAG news

Bayern Munchen a mai trăit o dată un scenariu care bate toate filmele regelui suspensului, Alfred HtiHitchcock.

S-a întâmplat pe 26 mai 1999, culmea ironiei, tot în Spania, dar pe stadionul Nou Camp din Barcelona. A condus cu 1-0 pe Manchester United până în minutul 91, când a egalat Sheringham iar 60 de secunde mai târziu norvegianul Solskjaer aducea o victorie neverosimilă diavolului din Manchester. Miercuri seară filmul a rulat pe celălalt stadion celebru al Spaniei, Santiago Bernabeu din Madrid. Scorul a fost identic, 2-1 pentru spanioli, golurile lui Joselu venind în minutele 88 ș 90. Numai că, spre deosebire de partida din capitala Cataloniei, acum, germanii au toate motivele să își strige frustrarea și faptul că rezultatul a fost viciat de dubla gafă comisă de centralul Szimon Marciniak și unul dintre asistenții săi în al 13-lea minut de prelungiri. Atunci, fundașul central al bavarezilor, olandezul Matjis De Ligt, urcat în careul advers a reluat în poarta lui Lunin, gol care ar fi reeditat finala Champions League Bayern – Borussia Dortmund, jucată tot pe Wembley, în 2013. Însă, mai întâi, asistentul a greșit grav, nelăsând faza să curgă, pentru ca, apoi, să semnalizeze dacă a fost ofsaid. Apoi, omul care a condus finala CM 2022, Argentina – Franța, a greșit și mai grav, fluierînd finalul și, astfel, cei din camera VAR nu au mai putut interveni. La analizarea fazei, s-a văzut clar că a fost gol valabil.

De Ligt a declarat la finalul meciului că asistentul a venit la el și și-a cerut scuze pentru faptul că a greșit nerespectând protocolul care dădea dreptul celor de la VAR să intervină. Iar antrenorul Thomas Tuchel a pus la zid arbitrajul la interviul flash acordat chiar pe teren.

Este o încălcare clară a regulilor! Este un dezastru. Este un dezastru total! La al doilea gol al Realului, au lăsat jocul să continue. Jocul trebuie să continue și la noi, asta e regula clară. Prima greșeală este făcută de tușier, a doua de arbitru. Este o încălcare clară a regulamentului!”

The post Uriașa dublă greșeală din finalul meciului de la Madrid appeared first on Cotidianul RO.