A Cekend-tető helyett Gyergyóremetére fogják szállítani a székelyudvarhelyi szemetet

A Cekend-tető helyett Gyergyóremetére fogják szállítani a székelyudvarhelyi szemetet

Székelyudvarhely képviselő-testülete a márciusi ülésén döntött arról, hogy

a Cekend-tető helyett a gyergyóremetei hulladéklerakóba fogják szállítani a székelyudvarhelyi szemetet, amennyiben utóbbi létesítményt üzembe helyezik, ez várhatóan június elején történik meg.

Erre egyébként minden önkormányzat köteles, amely tagja a remetei hulladéklerakót működtető egyesületnek. A változás a szemételszállítási díj növekedését is eredményezi.

További döntések

Péter Lóránd, a Székelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal gazdasági igazgatója a csütörtöki tanácsülésen jelezte: a kormány 1,6 millió lejt utalt át a városkasszába a diákoknak szóló Egészséges étkeztetés program részeként.

Ugyanakkor két új szerződést írt alá a polgármesteri hivatal az Országos Helyreállítási Terv Programban (PNRR), aminek köszönhetően összesen 776 ezer költhetnek egészségügyi felszerelések beszerzésére (264 ezer lej), illetve erdősítésre használhatnak.

A tanácsosok kérdés nélkül jóváhagyták a tervezetet.

Elhangzott az is, hogy a hatályos jogszabályok alapján aktualizálták a kis- és középvállalkozóknak szóló, de minimis támogatást, eszerint továbbra is adókedvezményt kapnak azok, akik 200 ezer euró feletti beruházást eszközölnek.

Perelni a hivatalt?

A különfélék között hívta fel a figyelmet Benedek Árpád Csaba önkormányzati képviselő a helyi roncsautó-programban tapasztalt rendellenességekre.

A járművek leadását követően ugyanis kiderült, hogy nem minden tulajdonos autója felel meg a program követelményeinek – erre azonban nem hívták fel figyelmet a leadott iratok átnézésekor a hivatal munkatársai.

Éppen ezért

az intézmény nem tudja kifizetni a beígért összegeket, a tulajdonosok pedig jármű nélkül maradtak.

Venczel Attila városi főjegyző elismerte, hogy ebben a helyzetben a hivatal munkatársai is hibásak, de a felelősség alól nem mentesülnek az érintett autótulajdonosok sem, akik nyilatkoztak arról, hogy járműveik megfelelnek a követelményeknek (a leadandó járműveknek Euro 3-as vagy annál szennyezőbb kategóriájúaknak kellett volna lenniük, ám mint kiderült, Euro 4-es besorolásúak voltak).

Az ellenőrzést ugyanakkor a környezetvédelmi minisztériumban is el kellett volna rendesen végezni. A kialakult helyzet ellenére

a hivatal (a törvények értelmében) nem fizetheti ki a beígért összegeket, hiszen a pályázók nem felelnek meg a követelményeknek.

A helyzet orvoslására nem lát más megoldást a főjegyző, csak azt, hogy a kárral maradt érintettek pereljék be a városházát.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *