A magyar nyelv az, ami összeköti a nemzetet

A magyar nyelv az, ami összeköti a nemzetet

A Marosvásárhely tőszomszédságában lévő Maroskeresztúron szombaton délután a református templomban kezdődött a megemlékezés a magyar szabadságharcra. Az egybegyűlteket többek között Barticel-Kiss Krisztián református lelkész köszöntötte és megosztotta ünnepi gondolatait Bara László helyi római katolikus plébános is.

Szalay-Bobrovniczky Vince, a Magyar miniszterelnökség civil és társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkára a magyar szabadságharc legfontosabb vezéralakjairól beszélt, és örömmel nyugtázta, hogy a mai fiatalok sokat tudnak a márciusi ifjakról, ismerik Petőfi Sándort, Jókai Mórt, Vasvári Pált, de Kossuth-indulókat is tudnak énekelni.

Úgy értékelte, hogy a magyarság történelme a küzdelem és a szabadságharc történelme, de az összefogás történelme is, és öröm számára, hogy Erdélyben emlékezhet a márciusi hősökről, a keresztúri magyarokkal együtt.

Köszöntötte a jelenlévőket Rozgonyi István, Bodrogkeresztúr testvértelepülés polgármestere, aki mesélt azokról az élményekről, amelyeket Maroskeresztúron, Erdélyben élt át, hangsúlyozva, hogy a magyar nyelv az, ami összeköti a magyar nemzetet, amelyen képesek vagyunk kifejezni bánatunkat, de örömünket is Magyarországon, de Erdélyben is.

Kossuth Lajos szavaival zárta felszólalását: „A haza örök, s nem csak az iránt tartozunk kötelességgel, amely van, hanem az iránt is, amely lehet, s lesz”.

A templomi megemlékezést szavalatok és dalok, népdalzsoltárok tették ünnepélyesebbé, majd a közeli kultúrotthonba vonultak a helybéliek és vendégeik.

Hazatérünk

A helyi kultúrotthont zsúfoltságig megtöltő helybéliekhez Kovács Edit polgármester szólt, aki személyes hangnemben beszélt arról, hogy milyen kihívásokkal szembesülnek ma a magyarok Erdélyben és ezen belül Maroskeresztúron.

Mint fogalmazott, bátran és elszántan kell ma is cselekedni, tervezni és dolgozni itthon.

Maroskeresztúron magyarként élni lehet, mert kell.

Megosztotta ünnepi gondolatait Péter Ferenc, a Maros megyei önkormányzat elnöke és Kolcsár Károly parlamenti képviselő is.

Az est látványos része a Tipegők néptáncegyüttes táncszínházi produkciója volt. A Szász Béla Pál és felesége, Márti által vezetett kicsi és nagy néptáncosok az önfeledten játszadozó gyermekek, a háborúba induló márciusi ifjak, az otthon maradt asszonyok ás lányok, az égi hazába vagy családjukhoz hazatérő hősök történetét mesélték el dallal, tánccal, a Pergő banda kíséretével.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *