Napsugaras kiállítás nyílt Kézdivásárhelyen

Napsugaras kiállítás nyílt Kézdivásárhelyen

„A gyerekeknek éppúgy szükségük van a művészetre, a versekre és zenére, mint a szeretetre, az ételre, a friss levegőre és a játékra” – idézte Philip Pullman angol regényírót megnyitó beszédében Dimény Erika múzeumpedagógus, kiemelve, hogy ugyanebben a szellemben szolgálja kis olvasóit a Napsugár és a Szivárvány folyóirat mindenkori szerkesztősége is.

A múzeum munkatársa személyes élményein keresztül mutatta be a két gyereklaphoz fűződő kapcsolatát, felelevenítve, hogy

iskolás korában jobban szerette a Napsugárból felhagyott házi feladatot, mint a tankönyvit,

később pedig személyesen is volt alkalma megismerkedni a szerkesztőség több tagjával. „Amikor meghirdették a Koloratúra vándorkiállítást, rögtön kapcsolatba léptünk a szerkesztőséggel, jelezve nekik, hogy szívesen látnánk Kézdivásárhelyen is” – osztotta meg a hallgatósággal a múzeumpedagógus.

László Noémi főszerkesztő elmondta, igaz ugyan, hogy a Napsugárt és a Szivárványt Kolozsváron szerkesztik, azonban a lappáros összefogja az Erdélyben magyarul olvasó és tanuló gyermekeket, illetve pedagógusokat. „Úgy érzem, hogy ez a lapoknak a legfontosabb feladata amellett, hogy műhelyként támogatják a gyermekeknek író, illetve a gyermekeknek rajzoló alkotóművészeket” – hangsúlyozta.

„Ez a két gyermekirodalmi lap segített az elmúlt 50–60 évben képnyelvre fordítani mindazt az értékes magyar verset és mesét, amit a mindenkori kortárs gyermekek számára írtak a mindenkori kortárs, Erdélyben élő magyar írók és költők” – húzta alá a főszerkesztő. Hozzátette, az alkotok az idők során számos különböző technikát használtak munkáik elkészítéséhez:

rajzoltak, festettek, kollázst készítettek, az utóbbi években pedig már digitális illusztrációk is megjelentek a lapban.

A Koloratúrát 2023 szeptemberében indították útjára a kolozsvári Bánffy-palotában működő Művészeti Múzeum segítségével, és már kezdetben vándorkiállításként képzelték el, ennek nyomán jutott el több erdélyi város után Kézdivásárhelyre is.

A tárlat május 12-ig látogatható, ez idő alatt múzeumpedagógiai foglalkozásokra kerül sor az intézményben, a nagyobb diákoknak pedig lehetőségük lesz kipróbálni magukat illusztrátorként. A programokról az Incze László Céhtörténeti Múzeum Facebook-oldalán lehet tájékozódni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *