A települések fejlesztésére fordíthatják a gyógyvizek kitermelési illetékének 80 százalékát

A települések fejlesztésére fordíthatják a gyógyvizek kitermelési illetékének 80 százalékát

Törvénybe foglalták a gyógyvizek után járó illetékek visszaosztását hasonlóan, mint a fogyasztásra használt szénsavas és szénsavmentes ásványvizek esetében – mutatott rá Miklós Zoltán, az RMDSZ Kovászna megyei parlamenti képviselője, a törvénytervezet kidolgozója.

A gyógyvizek esetében is a kitermelők által fizetett illetékek ezentúl 35 százalékban a megyei, míg 45 százalékban az adott helyi önkormányzat költségvetésében maradnak

– szögezte le.

„A gyógyászati célú ásványvizek az ásványvízforrásokkal azonos kategóriába tartoznak. Ezeket a gyógyfürdőkben és gyógyászati központokban használják számos betegség megelőzésére, kezelésére vagy enyhítésére.

A helyi önkormányzatok a törvénytervezet értelmében jogosultak lesznek ezekre az összegekre, amelyet a lakosság életszínvonalának növekedését célzó intézkedések finanszírozására, a szükséges közszolgáltatásokra vagy infrastrukturális beruházásokra fordíthatnak, de akár turisztikai fejlesztésekre is felhasználhatják.

Az RMDSZ célja az, hogy az illetékek helyben maradjanak, amit visszafordíthatunk a közösség javára” – emelte ki Miklós.

A képviselő elmondta, hogy az országban több mint 15 települést érint ez a törvénykezdeményezés, Székelyföldön például Borszék, valamint Kovászna településeken, illetve a Bihar megyei Tenkén is plusz jövedelemhez juthatnak, amelyet a települések fejlesztésére fordíthatnak.

Mint ismert, az RMDSZ munkájának eredményeként 2020-ban sikerült úgy módosítani ezt a törvényt, hogy az

a fogyasztásra használt ásványvízipari kitermelés után fizetett illetékek 80 százalékát hagyta a megyei és a helyi közigazgatási egységek kasszájában.

A törvénytervezet a Hivatalos Közlönyben való megjelenést követő 30 napon belül lép érvénybe, miután a Pénzügyminisztérium aktualizálja az erre vonatkozó kiegészítő jogszabályt.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *