Alarmă la Universitatea Craiova! Alex Mitriță a ieșit accidentat și poate rata partida cu FCSB. Ce a făcut vedeta oltenilor după fluierul final. Update Exclusiv

Universitatea Craiova a primit vizita Oțelului Galați, în sferturile Cupei României Betano. La startul partidei, se știau deja primele trei echipe calificate în următoarea fază a competiției: Corvinul Hunedoara, FC Voluntari și U Cluj.

Alex Mitriță a ieșit accidentat în partida Universitatea Craiova – Oțelul Galați

Deoarece după cele 90 de minute tabela arăta scorul de 0-0, partida a avut nevoie de prelungiri pentru a se decide ultima echipă calificată în semifinalele Cupei României Betano.

În ultimele minute a primei reprize de prelungiri, la o acțiune în banda stângă, Alex Mitriță a fost faultat de un fundaș gălățean și a acuzat dureri la gleznă.

Medicii Universității Craiova au intervenit și vedeta oltenilor a continuat partida. La doar două minute după reluarea jocului, Mitriță a sprintat în atac dar a simțit dureri și s-a prăbușit pe gazon.

În urma acestei faze, căpitanul formației din Bănie a părăsit terenul pentru îngrijiri medicale, dar nu a mai revenit pe gazon, în locul fiind introdus Elvir Koljic.

Alex Mitriță, incert pentru meciul cu FCSB

Accidentarea lui Mitriță le dă bătăi de cap oltenilor înaintea înfruntării cu FCSB. Cel mai important jucător din lotul lui Petev poate să rateze meciul de pe Arena Națională și să nu își ajute echipa în încercarea de a reduce din diferența de puncte față de liderul SuperLigii.

Înaintea duelului din etapa cu numărul 3 a SuperLigii, Universitatea Craiova se află la 7 puncte de FCSB. În cazul unei victorii a ”roș-albaștrilor”, elevii lui Elias Charalabous se pot distanța la 10 puncte față de locul 2.

Partida dintre cele două formații va avea loc duminica, 7 aprilie, de la 20:30. Fanii au luat cu asalt biletele la derby, fiind deschis deja inelul 3 al Arenei Naționale, în urma cererii mari.

Echipele de start în meciul Universitatea Craiova – Oțelul Galați

Universitatea Craiova: Lazar – Soiri, Maldonado, Badelj, Ndong – Al. Crețu, Mateiu, Anzor – Baiaram, Ivan, Mitriță
Rezerve: L. Popescu, R.Silva, Căpățînă, Vlădoiu, Kozulj, Danciu, Cîmpanu, Koljic, Markovic
Antrenor: Ivaylo Petev

Oțelul Galați: Pap – Zhelev, Ghiocel, Cisse, da Silva – Cisotti, Zivulic, Teles – Malle, Rusevic, Tănasă
Rezerve: Stoian, Jardan, Maciel, Lameira, Adăscăliței, Al. Pop, Andrei Rus, Bodișteanu
Antrenor: Dorinel Munteanu