Ana Bogdan a pierdut dramatic la Wimbledon. A ratat cinci mingi de meci în cel mai lung tie-break din istoria turneelor feminine de Grand Slam

Ana Bogdan a fost eliminată vineri, 7 iulie, în turul trei al turneului de Grand Slam de la Wimbledon de ucraineanca Lesia Tsurenko, cedând în trei seturi, scor 6-4, 3-6, 6-7 (18-20) la capătul unui meci maraton de 3 ore și 40 de minute, relatează Gazeta Sporturilor.

Sportiva din România, clasată pe locul 57 WTA, a început bine meciul și a câștigat primul set în mai puțin de o oră. În debutul setului secund, ea a acuzat stări de rău, iar echipa medicală i-a luat pulsul și tensiunea și a beneficiat și de o pauză medicală, în care a primit pungi cu gheață. Starea de rău avea să se resimtă în jocul ei și a pierdut setul al doilea în 52 de minute.

Dramatismul a însoțit partida până la final. Ana Bogdan a anihilat cu ultimele picături de energie o minge de meci a ucrainencei, la 5-6, iar totul avea să se decidă în tie-break, care avea să devină cel mai lung din istorie în turneele de Grand Slam feminine. Românca a irosit cinci mingi de meci, iar ucraineanca s-a calificat în optimi la a șaptea minge de meci, scor 20-18 în tie-break.

3 hours and 40 minutes ?Lesia Tsurenko prevails in an incredible battle against Ana Bogdan, 4-6, 6-3, 7-6(18) ?#Wimbledon pic.twitter.com/kS63QxBQVI

— Wimbledon (@Wimbledon) July 7, 2023

Tot vineri, Irina Begu a cedat în turul doi de la Wimbledon în fața rusoaicei Anna Blinkova, scor 5-7, 3-6.

Singura reprezentantă a României rămasă în competiție este Sorana Cîrstea, care o va întâlni mâine pe brazilianca Beatriz Haddad-Maia, a 13-a sportivă în clasamentul WTA.