Ana Bogdan, calificare en-fafare în turul 2 la Roma. Românca a trecut de o fostă finalistă de Grand Slam / O așteaptă o adversară și mai dificilă

Ana Bogdan (63 WTA) a învins-o clar pe Leylah Fernandez (34 WTA), marți, și s-a calificat pentru al doilea an la rând în turul secund al Openului Italian.

Ana Bogdan s-a calificat în turul 2 la Roma

După un prim set echilibrat, românca nu i-a mai dat nicio șansă adversarei în actul secund și a închis partida în o oră și 42 de minute de joc, scor 6-4 / 6-1.

A fost primul duel direct dintre Ana Bogdan și Leylah Fernandez, finalista US Open 2021.

Următoarea sa adversară este campioana de la Wimbledon 2023

Pentru conaționala noastră este a doua participare la turneul WTA 1000 din capitala Italiei. Anul trecut s-a oprit chiar în turul 2, după o înfrângere în trei seturi cu Caroline Garcia.

De această dată o va întâlni în turul 2 pe campioana de la Wimbledon, Marketa Vondrousova (6 WTA), cap de serie numărul 6. În turul 3 i-ar putea ieși în cale Sorana Cîrstea, cel mai bine clasată româncă din ierarhia mondială.