Az egyházi iskolák a magyar közösségek fennmaradásainak zálogai

Az egyházi iskolák a magyar közösségek fennmaradásainak zálogai

A Maros Megyei Múzeum Történeti Osztálya, a Haáz Rezső Múzeum és az Erdélyi Református Múzeum állította össze az ORATIO, STUDIO ET COLLECTIO – Az erdélyi református kollégiumok 400 éve című kiállítást, amely a marosvásárhelyi a várban levő múzeumépületben látogatható.

A kiállítás a gyulafehérvári, nagyenyedi, marosvásárhelyi, kolozsvári, székelyudvarhelyi és szászvárosi református kollégiumok szerkezetét, történetét és gyűjteményeit mutatja be.

A kiállítást csütörtökön este az Erdélyi Református Egyházkerület püspöke is meglátogatta.

A keresztyén műveltség bölcsői

A református püspök a tárlatvezetés előtt pár szóban értékelte a református kollégiumokat és az azokban végzett munkát. Kiemelte: számára, akárcsak elődei számára drágák és kedvesek az iskolák, hiszen az egyház évszázadok óta kötelességének tartotta, hogy tanítsa, nevelje a fiatalokat.

Mi mindig azt mondjuk, hogy az egyházaink már abban a korban foglalkoztak az oktatással, amikor mások még nem fektettek erre hangsúlyt. A keresztyén műveltségnek is a forrása volt ez. Fontos volt az írás és olvasás megtanítása és a katekézis, az igei tanítás. De az egyház odafigyelt nemcsak a fiúk, hanem a lányok oktatására is. A kiállítás is bizonyítja, hogy milyen nagy értéket képvisel mindaz, amit a kollégiumokban összegyűjtöttek, és milyen színvonalas és szerteágazó oktatás zajlott az egyházi iskolákban

– fejtette ki.

Erkölcsi nevelés és hitbéli többlet

Az egyházi és világi iskolák közötti különbségre utalva a református püspök úgy értékelte, hogy a kollégiumokban a hit és az erkölcstan nemcsak egy tantárgy volt csupán, hanem szerves része az oktatásnak, a református iskolákban megtanították az igenre és a nemre a diákokat, arra, hogy mit hiszünk és vallunk.

„A jelenkori református iskoláinktól is ezt várjuk el, azért gondoljuk, hogy iskoláink többletet adnak. De nem szabad elfelejtenünk, hogy az államosítással a kollégiumi önrendelkezés is megszűnt.

Az állam által újra létrehozott egyházi iskolákhoz, református kollégiumokhoz mi vékony, kis szálon kötődünk, az igazgató kinevezését és a tanárokat jóvá kell hagyjuk, de abba, hogy mit és hogyan tanítanak, az egyházi tantárgyakon kívül nincs beleszólásunk.

Mégis figyelünk arra, hogy ne csak táblacserés változás legyen. Karácsony Sándor, a nagy keresztyén pedagógus mondta, hogy rossz az az iskola, amely mindent megtilt, de ennél sokkal rosszabb az, amely mindent megenged. Ezt szem előtt tartjuk a diákok nevelése, oktatása során” – magyarázta.

Kató Béla azt is elmondta, jelenleg a református kollégiumokban az oktatók 51 százaléka elkötelezett, hitvalló református. Ez elég ahhoz, hogy példaképek legyenek a diákok számára a hitéletben, hogy olyan erkölcsi életet éljenek és mutassanak, amely követhető. A többi tanártól elvárják, hogy nyilvánosan és az oktatás során ne tegyenek olyan megjegyzést, amely ezzel az erkölcsi és hitbeli neveléssel ellentétes.

A külső feltételek adottak, de van, amire még odafigyelni

Kató Béla arról is beszélt, hogy az elmúlt tíz évben minden református kollégium épületét felújították, a diákok szép, modern eszközökkel felszerelt iskolákban tanulhatnak.

Folyamatosan figyelik az érettségi eredményeket is, egyeztetnek a tanárokkal, hogy hol mire kell jobban odafigyelni, hiszen fontos, hogy sok diák folytassa egyetemen a tanulmányait.

Különösen odafigyelnek a román nyelvoktatásra, hiszen itt vannak hiányosságok, amelyek a vizsgán is kiderülnek.

Az egyházi elöljáró kitért a marosvásárhelyi egyházi oktatás helyzetére is. Emlékeztetett, hogy a református kollégisták és a bolyaisok szép felújított épületben tanulhatnak. Erdély legnagyobb bölcsődéjét is Marosvásárhelyen hozták létre, de itt egyelőre nem tudnak teljes kapacitással működni, hiszen nem hagyták jóvá mind az öt csoportot. Elkészült a volt Iskola (ma Aurel Filimon) utcában, a volt zsidó elemi iskola helyén a református elemi iskola épülete is, ősztől ott tanulhatnak majd a kisdiákok. Következik a volt Szentgyörgy (ma Forradalom) utcában levő Makariás Ház felújítása, az épületet átalakítják, száz férőhelyes bentlakást építenek. Nem mondtak el a református szakiskolai oktatás beindításáról sem, hiszen, ahogy Kató Béla püspök többször hangsúlyozta: az egyházi oktatási intézmények a magyar közösség fennmaradásának zálogai.

Az ORATIO, STUDIO ET COLLECTIO című kiállítás augusztus 31-ig látogatható a marosvásárhelyi múzeum várbeli épületében, keddtől péntekig 9 és 17, szombaton és vasárnap 10 és 14 óra között. A belépőjegy ára 15 lej felnőttek, 7 lej nyugdíjasok és 3 lej diákok számára.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *