Belgianul Jordi Meeus, învingător în ultima etapă, pe Champs-Élysées, danezul Jonas Vingegaard câștigă, din nou, Turul Franței

Ciclistul danez Jonas Vingegaard (26 de ani, Jumbo-Visma) a câştigat duminică, 23 iulie, Turul Franţei pentru al doilea an consecutiv, încoronându-se pe Champs-Élysées din Paris, informează Agerpres.

La fel ca în ediția precendentă, liderul echipei olandeze Jumbo-Visma a fost urmat de slovenul Tadej Pogacar (UAE Team Emirates), care a terminat Le Tour la, 7 minute şi 29 secunde.

Un avans atât de impresionant nu a mai fost consemnat din 2014.

Potrivit site-ului oficial al cursei, Vingegaard a devenit al 14-lea rutier care câștigă de două ori al Turului Franței, primul care a obținut dubla Critérium du Dauphiné-Turul Franței de la Geraint Thomas (2018). El este al 12-lea din istorie care își apără precedentul triumf.

Aceiași doi cicliști care să termine pe primele două locuri în două curse consecutive nu s-a întâmplat de la Bernard Hinault și Joop Zoetemelk (1978 și 1979).

Premieră în istoria competiției: doi sportivi care termină pe primele două poziții în trei ediții la rând. În 2021, Pogacar a învins, fiind urmat de Vingegaard.

Britanicul Adam Yates (UAE Team Emirates) a completat podiumul 2023.

Ultima etapă, a 21-a, o etapă de gală s-a desfăşurat între Saint-Quentin-en-Yvelines şi Paris Champs-Elysees, pe distanţa de 115,5 kilometri.

A câștigat, surprinzător, belgianul Jordi Meeus (Bora-Hansgrohe), cronometrat în 2:56.13. Pe locurile următoare s-au clasat alt belgian, sprinterul Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck, 4 succese la această ediție) şi olandezul Dylan Groenewegen (Team Jayco – AlUla).

Pogacar a făcut parte din grupul care a atacat cu 50 de kilometri înainte de final. Vingegaard, care ciocnea deja șampania alături de coechipierii său, a fost pe locul 113, în această etapă, la 2:12 de Meeus.