Benczúr Gyula képeit hozták el Székelyudvarhelyre

Benczúr Gyula képeit hozták el Székelyudvarhelyre

A székelyudvarhelyi Haáz Rezső Múzeumban nyílt Benczúr Gyula-emlékkiállításra az alkotásokat a nyíregyházi Jósa András Múzeum műtárgyállományából, illetve a Magyar Nemzeti Galériából szállították Székelyudvarhelyre.

Az ünnepi eseményen Miklós Zoltán múzeumigazgató jelezte, nagy öröm számára, hogy szakmai kapcsolatok révén Székelyudvarhelyre szállíthatták a művész jó néhány alkotását, és megvalósulhatott a kiállítás, amelynek révén Benczúr Gyula művészetét Székelyudvarhelyen is ünnepelhetik.

Ölvedi Zsolt székelyudvarhelyi alpolgármester beszédében kiemelte, nagy érdeklődéssel várja a tárlatvezetést, és örül, hogy

a kiállítás a székelyföldi állomások közül elsőként Székelyudvarhelyen látható,

majd Benczúr Gyula művészeti hitvallását idézte: „A művésznek kötelessége, hogy a tehetségét a hazája szolgálatába állítsa.” Rámutatott, ez a hitvallás is tükrözi, milyen nagyszerű választás volt a nyíregyházi és székelyudvarhelyi múzeumigazgatók részéről ezt a történelmi tárlatot elhozni épp március idusán.

Tóth László, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának főkonzulja a magyar kormány nevében köszöntötte a jelenlévőket, és beszédében kiemelte,

Benczúr Gyulának életműve révén meghatározó szerepe volt abban, hogy nemzetként fontosnak lássuk önmagunkat, a minket körülvevő közép-európai kavalkádban,

hogy tiszta lelkiismerettel, méltósággal tekintsünk a múltra, történelmünkre, ugyanakkor annak ne csak tragikus pillanatait lássuk, hanem a megvalósításait, a nemzet felemelkedéséhez vezető mozzanatokat is. A főkonzul rámutatott arra is, hogy a határokon átívelő kulturális kapcsolatoknak a megtestesülését jelenti az esemény.

Rémiás Tibor, a nyíregyházi Jósa András Múzeum igazgatója beszédében méltatta az alkotót, akiről elmondta,

nagyon értékes személye a magyar történelmi festészetnek;

s bár nem tartozott a magyar festészetet megújítani vágyó alkotók közé, mai napig ámulatba ejtők alkotásainak kvalitásai. Köszönetet mondott a székelyudvarhelyi intézményvezetőnek is, aki lehetővé tette, hogy

a Haáz Rezső Múzeumban június 30-ig megtekinthetők legyenek Benczúr Gyula művei.

A Magyar Nemzeti Galéria művészettörténésze, Szücs György is felszólalt, beszédében pedig ő is rámutatott, a határokon átívelő kulturális csere fontosságára. Mint fogalmazott, az egyáltalán nem protokolláris, „főleg akkor, ha ilyen eredményei vannak, hogy mindkét fél nagy örömére szolgál a kölcsönadás, a kölcsönvétel, és az egésznek van egy kulturális kapcsolati hozadéka is”.

A kiállítást Madár Ximena művészettörténész, a kiállítás kurátora nyitotta meg a szépszámú közönség előtt, tömören ismertetve Benczúr Gyula alkotó munkáját.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *