Carlo Ancelotti, anunț războinic după Bayern – Real Madrid 2-2: „Ei au arătat cea mai bună versiune și noi nu. Avem timp la retur”

Bayern Munchen și Real Madrid au remizat, scor 2-2, în prima manșă a „dublei” din semifinalele UEFA Champions League. Calificarea în marea finală a competiției se va decide miercuri, 8 mai, ora 22:00, pe Santiago Bernabeu.

Real Madrid a ajuns la 8 meciuri consecutive fără înfrângere împotriva lui Bayern Munchen. În acest interval, „galacticii” au înregistrat 3 egaluri și 5 victorii. Seria este cea mai proastă pentru „bavarezi” împotriva oricărui alt rival din UEFA Champions League.

Carlo Ancelotti a anunțat un retur de foc pe Santiago Bernabeu. Antrenorul italian speră că echipa sa să atingă cel mai înalt nivel de joc la returul de săptămână viitoare. „Momentul nostru de slăbiciune a fost începutul reprizei secunde și atunci am primit două goluri.

Au arătat cea mai bună versiune și noi nu, dar avem timp să o arătăm miercurea viitoare. Prima repriză am atacat, dar cu puțină intensitate. A doua repriză când au ajuns înainte pe tabela de marcaj am început să apăsăm puțin mai mult pedala de accelerație.

Senzația a fost că ne simțeam confortabil, dar intensitatea lipsea. Am terminat meciul suficient de bine”, a declarat Carlo Ancelotti, la finalul meciului, citat de Marca.

Rodrygo, prima reacție după Bayern – Real Madrid 2-2: „Poți fi periculos când ei cred că ești mort”

Rodrygo, cel care a obținut penalty-ul din care Vinicius Jr. a marcat al doilea gol, consideră că rezultatul înregistrat pe Allianz Arena este cel echitabil. De asemenea, atacantul brazilian i-a lăudat pe Vinicius Jr. și Toni Kroos.

„O remiză a fost perfectă pentru tot ceea ce s-a întâmplat. E în regulă, acum calificarea este deschisă și totul se va decide pe Santiago Bernabeu. Acestea sunt meciurile din Liga Campionilor.

Suntem obișnuiți cu astfel de meciuri. Ei cred că ești mort și atunci poți fi mai periculos într-o fază a jocului. Kroos are o măiestrie pe care îmi place să o văd. Am jucat în stânga cu Vini pe dinăuntru, ne schimbăm.

Ei sunt jucători decisivi pentru echipă și sper să continue cu asta, merge bine. Acum, pe Bernabéu, totul este deschis, dar jucăm acasă, să vedem ce se întâmplă”, a spus și Rodrygo.