„Cea mai stupidă regulă”. Înotător deposedat de titlu, după ce și-a îmbrățișat coechipierul care ieșise pe locul al doilea, la un concurs de natație din SUA | VIDEO

Owen Lloyd a câștigat cursa de 1.500 de metri liber pe primul loc la de la campionatele de natație „Atlantic Coast Conference”, în 14:37:04, însă a fost descalificat din cauză că a sărit separatorul dintre culoare pentru a-l felicita pe colegul care terminase pe locul secund, relatează New York Post.

Pe 24 februarie, Lloyd, de la Universitatea Carolina de Sud, a urcat pe separatorul dintre culoare pentru a sărbători alături de coechipierul Ross Dent faptul că sunt împreună pe podium, în timp ce cursa era încă în desfășurare, deoarece nu încheiaseră proba alți înotători.

Sportivul a fost, în cele din urmă, descalificat. Regulamentul NCAA prevede că „orice concurent care interferează cu un alt înotător în timpul unei curse va fi descalificat”.

Camerele au surprins momentul în care a aflat că nu va fi câștigătorul cursei: Lloyd a fost devastat, cu capul în mâini când a înțeles decizia arbitrilor.

Dent, care a câștigat concursul, a fost de acord că e „cea mai stupidă regulă în înot”, într-un interviu de după cursă.

„Cred că aceasta este cea mai stupidă regulă în înot. Owen m-a bătut corect. Ar trebui să fie pe acest podium”, a subliniat Dent.

Full response from Dant on the DQ of Owen Lloyd pic.twitter.com/vvsWSEPs70

— Buttstroke Swimming (@ButtstrokeSwim) February 25, 2024

„Supărat, furios și confuz de ceea ce s-a întâmplat, dar nu învins”, a scris, ulterior, Lloyd, pe Instagram. „Pot să-mi ia victoria oficială, dar nu-mi pot lua niciodată efortul, pasiunea și dragostea pentru echipa mea”, a adăugat el.

Sunt lecții de învățat și sunt sigur că voi găsi o nouă motivație în această experiență. Nu abandonez, mai am multe de demonstrat.