David Popovici e campion național în proba de 100 metri liber în bazin scurt de la Otopeni

David Popovici, 19 ani, a câștigat, joi, medalia de aur la Campionatul Naţional în bazin de 25 de metri de la Otopeni, după ce s-a impus clar în finala de la 100 de metri liber, relatează Gazeta Sporturilor.

Elevul antrenorului Adrian Rădulescu a terminat cursa cu timpul 46.76, după ce se calificase în finală cu 47.88.

Pe locul doi în finala de la 100 metri liber s-a clasat Patrick Sebastian Dinu (47.22), iar pe 3 a fost Andrei Ungur (48.06).

Sportivul legitimat la CS Dinamo va mai concura și în probele de 200 m liber (vineri), 100 m mixt (sâmbătă) şi 50 m liber (duminică).

De asemenea, David Popovici va fi prezent și în proba de ștafetă 4×50 m liber, în echipa clubului său, Dinamo, alături de Cristian Lapadat, Andrei Enache și Dragoș Ghile.

La Campionatul European în bazin de 25 de metri, care a avut loc în 2021, la Kazan, Rusia, David Popovici a câştigat medalia de aur la proba de 200 de metri liber.