Dragoș Iancu, titular în premieră după accidentare! Tânărul fotbalist, față în față cu Vali Țicu în Hermannstadt – Petrolul

Dragoș Iancu este titular pentru prima oară după accidentarea gravă suferită în luna septembrie 2023 după o intrare dură a lui Valentin Țicu. Marius Măldărășanu a luat decizia de a-l trimite pe teren pe Iancu, încă din primul minut, chiar în meciul cu Petrolul Ploiești, în etapa a 6-a din play-out-ul SuperLigii.

Valentin Țicu l-a accidentat grav pe Dragoș Iancu în meciul tur al sezonului regulat dintre Petrolul și Hermannstadt, scor 0-0, în etapa a 10-a din SuperLiga, pe 24 septembrie 2023. Mijlocașul ofensiv a suferit o fractură de peroneu, maleolă și ligamentele gleznei după intrarea imprudentă a fundașului stânga de la Petrolul Ploiești.

Dragoș Iancu a bifat primul meci ca titular după accidentare chiar în duelul cu Petrolul din etapa a 6-a a play-out-ului, care are loc la Sibiu. Fotbalistul de 21 de ani îl înfruntă de la nivelul gazonului pe Valentin Țicu, de asemenea titular în partea stângă a apărării „lupilor galbeni”.

Marius Măldărășanu a luat decizia de a-l trimite titular pe Dragoș Iancu în extrema stângă. Astfel, fotbalistul revenit după accidentare nu îl va avea ca adversar principal pe Valentin Țicu, aflat pe partea stângă a defensivei Petrolului.

Dragoș Iancu a revenit treptat pe teren la Hermannstadt

Dragoș Iancu a bifat primele minute după accidentarea groaznică suferită anul trecut în prima etapă din play-out. Mijlocașul de 21 de ani a evoluat 7 minute în victoria cu Dinamo, scor 3-0. Ulterior, Dragoș Iancu a mai bifat trei apariții.

Fotbalistul născut la Huedin a evoluat 11 minute cu U Cluj (1-1), 18 minute cu UTA Arad (3-1) și 23 de minute cu FC Botoșani (1-1). De altfel, doar în meciul cu Dinamo, Dragoș Iancu a evoluat în extrema dreaptă.

În celelalte apariții de după accidentare, Dragoș Iancu a fost trecut de Marius Măldărășanu în extrema stângă. În prezent, fotbalistul de 21 de ani are o cotă de 250.000 de euro, conform Transfermarkt.com.

Daniel Paraschiv, golgheterul celor de la Hermannstadt, este doar rezervă la meciul cu Petrolul. Cu o victorie, echipa antrenată de Marius Măldărășanu poate urca până pe locul 2 în play-out, cu 31 de puncte, depășindu-le pe U Cluj și Oțelul.

În cele două meciuri din sezonul regulat, Hermannstadt și Petrolul au remizat cu scor identic, 0-0. Terenul de pe „Municipal” este afectat de ploaia care a continuat să cadă la Sibiu, însă nu există zone pe gazon în care mingea să nu sară.