Echipa de gimnastică n-a prins podiumul

RMAG news

Echipa României s-a clasat pe locul al patrulea, duminică, la Campionatele Europene feminine de gimnastică artistică pentru senioare de la Rimini (Italia).

Echipa României, formată din Sabrina Maneca Voinea, Ana Maria Bărbosu, Lilia Cosman, Amalia Ghigoarţă, a acumulat 156,397, ceva mai puţin decât în calificări (158,798), pe care le-a încheiat tot pe locul al patrulea.

Podiumul a fost şi el identic ca în calificări, cu Italia pe primul loc, cu 164,162 puncte, urmată de Marea Britanie (162,162) şi de Franţa (158,796).

Emoțiile și-au pus amprenta asupra evoluțiilor junioarelor noastre în finalele pe aparate la Campionatele Europene de la Rimini.
Anamaria Mihăescu s-a clasat pe locul 8 la sărituri cu 12.566 (12.800/12.333) și pe locul 6 la bârnă (11.566), iar Alexia Blănaru pe locul 8 la bârnă cu 10.566, precizează Federatia.

România a încheiat Europenele feminine de la Rimini cu două medalii, ambele de argint şi cucerite de Sabrina Maneca Voinea, la bârnă şi sol.

The post Echipa de gimnastică n-a prins podiumul appeared first on Cotidianul RO.