Ellátottból ellátóvá váltak a Kandake kávézó felszolgálóiként

Ellátottból ellátóvá váltak a Kandake kávézó felszolgálóiként

Kandake etiópiai királynő neve ihlette a kávézó nevét, tehát nem áll olyan messze a Biblia és a kávé fogalma, hiszen Etiópia a kávé őshazája, Kandake pedig az az afrikai királynő volt, akinek fogyatékkal élő kincstárnoka megkeresztelkedett.

A sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány, az Erdélyi Református Egyházkerület és a marosvásárhelyi református egyházközségek kuratóriumának összefogásával hozták létre azt a különleges kávézót Marosvásárhely központjában, ahol

fogyatékkal élők a felszolgálók.

Célja nemcsak az, hogy kellemes helyszínt biztosítson a kávézáshoz, hanem a fogyatékkal élők fejlesztése is, illetve a társadalom érzékenyítése a fogyatékkal élőkkel szemben. Sepsiszentgyörgyön az Írisz házban – a Diakónia Keresztyén Alapítvány fogyatékkal élőket foglalkoztató intézménye – holland támogatással kezdték el a tevékenységet, és azt tapasztalták, hogy a fogyatékkal élők nagy lelkesedéssel vesznek részt benne. A marosvásárhelyi kávézót Nagy Gábor vezeti majd.

A megnyitóünnepségen Szegedi László református tiszteletes prédikációjában hangsúlyozta, fontos, hogy a magyar közösségből mindenki megtalálja a helyét. Kolumbán Vilmos, az Erdélyi Református Egyházkerület püspökhelyettese is örömét fejezte ki a kávézó megnyitásával kapcsolatban, és arra biztatta a kezdeményezőket, hogy

ez csak a nyitánya legyen annak, amit elkezdtek.

Utalva arra, hogy csütörtökön Nagyváradon is nyitnak egy hasonló kávézót.

Csép Éva Andrea, az RMDSZ szociális ügyekért felelős Maros megyei képviselője úgy véli,

szinte nincs is olyan család ma Erdélyben, ahol ne lenne sérült személy vagy felépülőfélben lévő sérült, esetleg olyan, aki sérülten született.

Meggyőződése, hogy az erdélyi emberek sajátossága, hogy tudnak figyelni egymásra, és azért is fontosak és támogatandók ezek a kezdeményezések, mert ugyanezt a célt szolgálják – mondta a képviselő.

Makkai Péter református lelkész, a Sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány fogyatékkal élők, gyermekjóléti és családsegítő ágazatának igazgatója kifejtette,

a kávézó által ellátottból ellátóvá váltak a felszolgálók – Évike és Tamara.

Régi, nagy álma valósult meg a kávézó által, annál is inkább, hogy sok minden nehezítette a projekt megvalósulását – pandémia, felújítással járó akadályok –, de ez az álom továbbmegy, mert csütörtökön Nagyváradon is megnyitnak egy ilyen kávézót, és szeretnék más városokba is elvinni a kezdeményezést, ahol nyitottak rá. Marosvásárhelyen tárt karokkal várták, segítették a terv létrejöttét – emelte ki a Sepsiszentgyörgyi Diakónia Keresztyén Alapítvány vezetője.

Soós Zoltán, Marosvásárhely polgármestere arról beszélt, hogy a Kandake kávézónak nemcsak az a célja, hogy a legjobb kiszolgálás mellett a legjobb kávét nyújtsa, hanem egy missziót is teljesít: „a társadalom érzékenyítése és Krisztus képére való formálása.

Nemcsak egy kávézó, hanem az együttérzés, a befogadás és a hit erejének a tanúja”

– fejtette ki a polgármester.

Péter Ferenc, a Maros megyei tanács elnöke beszédében kiemelte, fontos, hogy egy társadalomban minden személy érezze, hasznos munkát tud végezni, és egy ilyen kezdeményezésnek az a legfontosabb szerepe, hogy azok is lehetőséget kapjanak arra, hogy hasznos tagjai legyenek a társdalomnak, akik korábban nehezebben találhattak ilyen lehetőséget.

A modern és stílusosan berendezett kávézóban festményeken elevenedik meg a kávézó névadójának története, amelyeket egy autista és egy Down-szindrómás fiatal festett, ezeket pedig bármikor meg lehet tekinteni a marosvásárhelyi Kandakéban egy kávé vagy egy sütemény mellett.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *