Épül a bölcsőde Farkaslaka községben

Épül a bölcsőde Farkaslaka községben

A Farkaslaka községet kiszolgáló bölcsőde Székelyszentléleken, az egykori focipálya területén épül, amely központi helyen, a 13A jelzésű országút szomszédságában húzódik, így

a község bármelyik falujából könnyedén megközelíthető.

Farkaslaka község polgármestere pénteken tartott sajtótájékoztatót az építkezés helyszínén, melyen jelen volt és beszédet mondott Antal Lóránt RMDSZ-es szenátor, Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának alelnöke, Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, illetve Ladányi László-Zsolt RMDSZ-es parlamenti képviselő. Az eseményre szép számban látogattak ki kisgyermekes szülők is, akiknek – elmondásuk szerint – nagy könnyebbséget fog jelenteni a mindennapokban az új intézmény.

Kovács Lehel polgármester egy közös álom megvalósulásának nevezte a projekt elindulását. Kifejtette,

amikor 2021-ben elkészítették Farkaslaka község fejlesztési stratégiáját – amely a következő 7 évre hivatott utat mutatni az elöljárók számára –, abban az első három hely egyikén szerepelt a községben élő szülők által igényelt bölcsőde megépítése.

Az elöljáró köszönetet mondott Kelemen Hunornak, hogy útjára indította a bölcsődeépítési programot, ugyanakkor a Szövetség összes munkatársának közbenjárását is megköszönte, ami lehetővé tette a bölcsőde létrejöttét. Kiemelte, igen nagy volumenű projektről van szó, a bölcsőde értéke 17 és fél millió lej körül van, majd úgy fogalmazott, „nagyon fontos, hogy a fiatalok meghallják azt az üzenetet, hogy a bölcsődét töltsük meg élettel”.

Antal Lóránt szenátor beszédében kiemelte, tapasztalata szerint a Farkaslaka községben élők mindig példát mutattak abban, hogy hogyan kell együttműködni, kompromisszumot kötni, és komoly politikai döntéseket bölcsen meghozni. Továbbmenve kijelentette,

Farkaslaka községet Udvarhelyszék egyik legsikeresebb közösségének tartja, amely példát mutat a térségnek, sőt az erdélyi magyarságnak is.

Gratulált ugyanakkor a polgármesternek és csapatának, hogy mindig mindent megtesznek annak érdekében, hogy egyben tartsák a közösséget, nem utolsó sorban pedig Kelemen Hunornak mondott köszönetet, hogy ameddig az RMDSZ kormányon volt, ő is mindent megtett annak érdekében, hogy kézzelfogható, pragmatikus, érezhető és érthető programokba vigye bele a kormányt.

A szenátor után Ladányi László-Zsolt szólalt fel, aki Kányádi Sándor Májusi szellő című versével indított, amelyet kinyomtatva elhelyezett az időkapszulában is. Mint mondta, a legfontosabb dolog, ami történhet az, hogy ha 200 év múlva előveszik a most elhelyezett időkapszulát, a gyerekek el fogják tudni olvasni azt, és reményei szerint fogják tudni azt is, hogy ki volt Kányádi Sándor. Ezután Ladányi is gratulált a polgármesternek és a Szövetség minden tagjának a befektetett munkához.

A képviselőt Bíró Barna Botond, Hargita Megye Tanácsának jelenlegi alelnöke követte, aki kihangsúlyozta, ahhoz, hogy a közösségek gyarapodjanak, a településeken meg kell teremteni a minőségi élet feltételeit, amelyről sok példát lehetne sorolni Udvarhelyszéken és Farkaslaka községben is.

Rámutatott ugyanakkor, hogy az elmúlt évek legszebb és legjelentősebb megvalósításai azok voltak, amelyek közvetlen módon a legkisebbeknek szólnak – iskola, óvoda felújítás, játszóterek létrehozása. Örömét fejezte ki ugyanakkor, hogy elindulhat a bölcsődeépítés.

Ezek a pályázatok, források nem csak a mának és nem csak a holnapnak szólnak, hanem a közösségnek is erőt adnak

– fogalmazott.

Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke szólalt fel utolsóként, kifejtve, olyan alkalomból érkeztek Székelyszentlélekre, mellyel az ő terveik közül ismét megvalósulni látszik valami, egy olyan helyen, ahol erre szükség volt. „2020-ban azt mondtuk, hogy olyan közpolitikai programokat indítunk el – amennyiben lehetőségünk lesz –, amellyel a fiatal családokat segítjük” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a demográfiai problémákat hivatottak visszaszorítani ezek a programok. „Ehhez iskolákra, óvodákra, bölcsődékre van szükség, olyan intézményekre, ahol biztonságban ott lehet hagyni a gyereket, ameddig a szülők dolgoznak, és a család mellett megkapja azt a nevelést, amelyre szüksége van kis korban”.

Kiemelte, büszke az általuk kezdeményezett bölcsődeépítési programra, amely lehetővé teszi Farkaslaka község bölcsődéjének létrejöttét is. A szövetségi elnök rámutatott arra is, hogy a községben élő, erős közösség van, akikhez az a kérése, hogy „ebben a nagy bölcsődében ne legyen hely pár év múlva, és azon kelljen gondolkodnia a polgármester úrnak, hogy hogyan bővítsen. Mindig hetvennél több gyerek várjon bebocsájtásra.”

Az esemény utolsó mozzanataként a jelenlévő elöljárók elhelyezték az időkapszulát a majdani épület helyére.

A kapszulában helyet kaptak a helyi gyerekek által elképzelt jövőt ábrázoló rajzok, valamint írott szövegek is, melyekben a község minden településéről az 5–8. osztályos tanulók osztályonként megfogalmazták, hogy mit gondolnak a máról, és hogyan látják a jövőt.

Ezenkívül az építkezés nagysága, az épület méretei, a beruházás összege, a kivitelező cég neve is belekerült az utókornak hátrahagyott fémdobozba a jelenlévő elöljárók, tanárok és tanítónők neveivel együtt. Zárásként Kelemen Hunornak is átadtak emlékül egy rajzot, amit egy harmadik osztályos farkaslaki kislány készített, akinek azt kellett lerajzolnia mi jut eszébe a bölcsődéről.

„Arra kérjük elnök urat, hogy ezt a bukaresti irodájában helyezze el, és amikor a fővárosi tárgyalások néha-néha elnehezednek, adjon erőt az, hogy itt Székelyföldön a legkisebbek tündérkertnek látják ma is a mi világunkat” – fogalmazott Bíró Barna Botond az átadás során.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *