Fundaș dinamovist, atac violent la arbitrul Feșnic

Rmag Breaking News

Dinamo a pierdut luni seară două puncte imense în lupta pentru evitarea retrogradării după ce a fost egalată în al 13-lea minut de prelungiri al meciului cu Petrolul. Partida s-a jucat doar cu prezența a circa 500 de copii însoțiți de adulți pe stadionul Arcul de Triumf din capitală, câinii având interdicție de patru etape pentru fani la partidele de acasă.

Dinamo a condus cu 1-0 până în al 13-lea minut de prelungiri, grație unei frumoase realizări a brazilianul Gabriel Moura, aflat la prima reușită în tricoul alb-roșu și au fost egalați din penalty, gol Gicu Grozav. Penaltyul a fost acordat după 10 minute de analiză a contactului din careul dinamovist dintre fundașul Costin Amzăr și mijlocașul prahovenilor, Alexandru Musi.

Decizia centralului Horațiu Feșnic a fost după meci negată de două personalități din istoria lui Dinamo, aflate la meci, octagenarul Mircea Lucescu și Ionuț Lupescu. Iar presupusul autor al contactului cu Musi, fundașul Amzăr, nu s-a mai putut abține și l-a atacat violent verbal pe central.

„Nu a fost penalty niciodată. Am făcut un meci bun. Am dominat de la un cap la altul. În această seară, chiar vreau să vorbesc despre arbitraj.

A fost penibil. La mine, a stat la o fază să analizeze 8-10 minute. După s-a dus la VAR, să ne lase mai bine să ne arbitrăm noi singuri și el să nu mai vină la meci.

A venit mingea din centrare. A căzut în fața lui Musi, eram în spatele lui. Când a căzut mingea, eram cu mâinile pe lângă el. Aveam mâinile puse pe el, a vrut să tragă la poartă și s-a lăsat pe spate, eu nu l-am tras absolut deloc.

A fost o presiune. Fără oamenii noștri în tribune a fost un meci mai greu pentru noi. N-am avut fanii alături. Mai sunt meciuri. Suntem apropiați unii de ceilalți. Mergem numai la victorie. Nu s-a vorbit nimic. Avem o zi liberă. O să le discutăm la antrenamente”.

The post Fundaș dinamovist, atac violent la arbitrul Feșnic appeared first on Cotidianul RO.