Gigi Becali s-a dezlănțuit după victoria cu Farul. ”Am cerut binecuvântare să intru și am primit”. Jucătorul umilit de acesta

FCSB a câștigat cu Farul Constanța în a două confruntare din play-off și s-a distanțat la șapte puncte de Universitatea Craiova. Chiar și așa, Gigi Becali nu a fost mulțumit de prestația echipei și s-a dezlănțuit la finalul meciului și nimeni nu a scăpat de tirada patronului. Unul dintre jucători a fost umilit chiar în timpul partidei.

Gigi Becali, atac la jucătorii săi

FCSB a mai făcut un pas spre titlu după victorie, 1-0, cu Farul. Singurul gol al partidei a fost marcat de Adrian Șut, după un corner executat de Florinel Coman, în minutul 81 al partidei de la Ovidiu. Chiar și așa, Gigi Becali a răbufnit la adresa jucătorilor săi în timpul unei emisiuni tv.

Gigi Becali nu a avut niciun remarcat și a pus la zid toată echipa pentru felul în care a jucat cu ”marinarii”. Dar înainte de a pune tunurile pe jucătorii săi, patronul roș-albaștrilor a mărturisit că cerut și a primit ”binecuvântare” de la duhovnic pentru a intra în direct.

Eduard Radaslavescu, FCSB. Foto: Sport Pictures

Am cerut binecuvântare de la duhovnic să intru în direct și am primit. În primul rând, meciul ăsta a fost prost. Orice secundă, orice gest prostesc, a contat la marcarea golului. Dacă la final sunt trei puncte, orice mișcare contează. Dacă Tavi Popescu nu făcea gălăgia aia… (…)

Aici, noi vorbim despre faptul că… Ce e aia frică? Am 66 de ani. Cum adică? Eu te plătesc, ești angajatul meu! Voi aveți mentalitate de haos. Dacă eu am dat la ora asta 25 de milioane de euro, vine cineva să îmi spună mie… Trebuia să schimb 5-6 jucători la pauză, toată echipa. Nu mi-a plăcut niciun jucător, pe cuvânt, toți au fost prea lenți”, a declarat Gigi Becali.

Eduard Radaslavescu, umilit de Gigi Becali

Unul dintre jucătorii FCSB-ului a fost umilit de Gigi Becali chiar în timpul meciului. La revenirea ca titular, Eduard Radaslavescu (19 ani) a rezistat doar 28 de minute, fiind înlocuit cu Octavian Popescu (21 de ani).

Latifundiarul din Pipera a explicat că a fost total nemulțumit de prestația tânărului fotbalist transferat chiar de la Farul și de aceea a cerut să fie scos de pe teren.

”A pierdut toate mingile. Ei nu știu? Le-a spus și MM: `La Gigi pierzi mingea, ești schimbat!`. Nu e normal să-l consoleze coechipierii, dacă a jucat prost și a fost schimbat?

Vezi și: Gigi Becali se pregătește pentru petrecerea de titlu. E sigur că FCSB va câștiga campionatul: „Maybach-ul l-am dat la vopsit”

A fost o discuție cu cine jucăm, cu Radaslavescu sau cu Tavi Popescu. Ceei din staff l-au impus pe Chiricheș, iar Radaslavescu… A jucat pentru că Tavi a fost foarte slab meciul trecut. Am zis că poate oamenii au avut dreptate, ei îl voiau pe Tavi titular, mă simțeam vinovat și l-am schimbat”, a afirmat patronul FCSB-ului.

S-a înjurat cu suporterii

Eduard Radaslavescu a fost și protagonistul unui alt moment controversat. Suporterii de la Tribuna 2 l-au înjurat din primul minut, considerând transferul lui la FCSB o trădare, iar mijlocașul liderului nu s-a abținut și le-a răspuns cu aceeași monedă.

În plus, mijlocașul nu a sărbători alături de colegii săi și de galerie succesul cu Farul. Eduard Radaslavescu  a preferat să se izoleze în autocar și să aștepte acolo plecarea de la stadion.

Vezi și: Pățania cu Gigi Becali despre care nimeni nu știa: „Sună telefonul, seara… din partea lu’ patronu. A zis că-mi bagă 100 de milioane în cont”

Ca urmare a victoriei cu Farul, FCSB s-a distanțat la șapte puncte față de principala urmăritoare din lupta pentru titlu, care a devenit Universitatea Craiova, în timp ce Rapid și CFR Cluj se află la zece puncte în spatele liderului.