Hiába állt készen, nem jutott előbbre a csíkszeredai kórház

Hiába állt készen, nem jutott előbbre a csíkszeredai kórház

Tar Gyöngyi, a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság vezetője érdeklődésünkre elmondta, az egészségügyi minisztérium nem adott választ a kórház besorolásának módosítására vonatkozó kérésre, annak ellenére, hogy az intézmény teljesít minden feltételt.

„Holott időszerű lenne, hogy ezen a földrajzilag elzárt vidéken is legyen kettes besorolású kórház. Marosvásárhely és Brassó több mint száz kilométerre vannak Csíkszeredától, a betegeknek nehézkes az oda-vissza utazás.

A távolság pedig emberéletekbe kerülhet”

– osztott meg egy nyomós okot arról, hogy miért lenne fontos az előrelépés a kórház számára.

Borboly Csaba, a csíkszeredai kórházat fenntartó Hargita Megye Tanácsának elnöke arra hivatkozott, hogy kizárólag politikai okok miatt nem kapta meg a kórház a kettes besorolást. Hozzáfűzte, arra ösztönözte a kórház vezetőségét, hogy ne adják fel, és nyújtsák be a kérést újra a minisztériumhoz. Mint fogalmazott, az

a cél, hogy a megyei sürgősségi klinikai státus megszerzését elérjék.

Sokszor próbálkoztak

Többször folyamodott már a kórház az egészségügyi minisztériumhoz az új besorolásért. „Az igénylésnek már hosszú története van, számos kiegészítési kérés, újra leadott dokumentáció, pontosítás, értelmezés és egyeztetés zajlott le az ügyben. Mindezek után a minisztériumtól ugyan elutasító válasz nem érkezett, de igenlő sem” – magyarázta Konrád Judit, a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház igazgatója. Hozzátette,

az intézmény felszereltsége, az orvosok száma és képzettsége, illetve a betegeknek nyújtott szolgáltatások szintje szerint a kórház megfelel a kettes kategória követelményeinek.

„A kórház lényegében már a kettes besorolásnak megfelelő szinten működik, teljesíti a kritériumrendszert, miközben csak a hármas kategóriának megfelelő finanszírozásban részesül, és ez anyagi megterhelést jelent az intézménynek” – mutatott rá a probléma gyökerére a kórházmenedzser.

Újra „nekifutnak”

Ugyan a koronavírus-járvány miatt leállt egy időre a folyamat, de végül idén úgy döntött a kórház, hogy a Hargita Megyei Népegészségügyi Igazgatóság támogatásával újból a szaktárcához folyamodik a besorolás megváltoztatásáért.

Előkészítettük a dokumentációt, és rövidesen ismét be fogjuk nyújtani az egészségügyi minisztériumhoz

– osztotta meg az igazgató. Mint magyarázta, a kettes kategória amellett, hogy szakmailag magasabb szintű besorolást jelent, finanszírozás szempontjából is előnyösebb lenne a kórház számára, magasabb értéket tudna így leszerződni a kórház az egészségbiztosítási pénztárral a jövőbeni szerződéskötések során.

Az egészségügyi minisztérium egyébként 2011 óta vezette be a kompetenciaalapú osztályozást, amely szerint

öt csoportba sorolják be a kórházakat. Ezen osztályozás szerint a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház a hármas kategóriába tartozik.

Mint korábban írtuk,

az ötös kategóriába tartoznak a korlátozott kompetenciájú kórházak, amelyek a krónikus betegek ellátásával foglalkoznak, vagy csak egy szakterületen tevékenykednek;
a négyes csoportba az alapkompetenciával rendelkező kórházakat sorolják, ezek egy adott adminisztratív területi egységen belül fejtenek ki tevékenységet, és kevésbé bonyolult eseteket oldanak meg;
a hármas csoportba a közepes kompetenciájú, egy-egy megye lakosságát kiszolgáló kórházak kerülnek, amelyek időnként más megyebeli betegeket is ellátnak, és közepes komplexitású eseteket kezelnek;
a kettes csoportba a magas kompetenciájú kórházak kerülnek, amelyek megyéjük lakossága mellett rendszeresen gyógyítanak más megyebeli betegeket is, magas színvonalú felszereltséggel és megfelelő szakembergárdával rendelkeznek, illetve képesek magas komplexitású orvosi szolgáltatásokat nyújtani;
az egyes kategóriába a regionális, magas felszereltségű és megfelelő szakemberekkel rendelkező kórházakat sorolják, amelyek a legmagasabb színvonalon képesek komplex eseteket megoldani.
Akkreditálás alatt a csíkszeredai kórház

Jelenleg egyébként a Csíkszeredai Megyei Sürgősségi Kórház akkreditálás alatt áll, amely folyamat különbözik a kompetencia szerinti osztályozástól. A kórházak számára működési engedélyt adó Egészségügyi Minőségmenedzsment Országos Hatóság (ANMCS) végzi az akkreditáláshoz szükséges felmérést. A csíkszeredai kórház bejáratánál kifüggesztett táblán tájékoztatják erről a pácienseket. „Ez a felmérési folyamat azt jelenti, hogy havi ritmusban zajlik az ellenőrzés, folyamatos kapcsolatban állunk az ANMCS-sel, töltjük fel az általuk igényelt dokumentumokat és helyszíni ellenőrzések is voltak, illetve lesznek” – részletezte Konrád Judit. Hozzáfűzte, az akkreditálás azt jelzi, hogy egy intézménynek rendelkezésére állnak a szakmai erőforrások és készségek az egészségügyi ellátáshoz, tiszteletben tartva a páciensek és alkalmazottaik biztonságát.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *