Horațiu Moldovan, prima paradă pe Metropolitano! Columbia – România i-a dat șansa portarului să-și arate calitatea pe tărâm spaniol

Portarul naționalei României, Horațiu Moldovan, a semnat cu Atletico Madrid la începutul acestui an. Spaniolii au plătit clauza de reziliere, în valoare de 800.000, celor de la Rapid, iar românul a devenit al doilea portar al echipei.

Moldovan a debutat pe terenul lui Atletico

Șansele ca fostul rapidist să joace erau foarte mici încă de la semnarea contractuluit. Horațiu Moldovan nu a apucat să debuteze pentru madrileni, nu are niciun minut într-un joc oficial, în fața titularului de drept, Jan Oblak.

Amicalul programat de către federație, cel cu Columbia din această seară, a fost șansa lui Horațiu Moldovan să joace pentru prima dată pe Wanda Metropolitano. Însă, mai important, Moldovan a avut ocazia să își arate valoarea în fața spaniolilor și de ce nu, în fața lui Diego Simeone.

Portarul titular din calificările la Euro 20024, Horațiu Moldovan, a primit primele goluri pe stadionul echipei sale de club, în amicalul cu Columbia. Însă, românul nu a avut vină la reușitele sud-americanilor.

Parada spectaculoasă în fața lui Diaz

După pauză, la scorul de 2-0 pentru Columbia, Horațiu Moldovan a avut parte de primul său moment de glorie pe arena echipei la care evoluează. În minutul 55, columbienii au avut un atac susținut pe partea stângă.

Atacantul celor de la Liverpool, Luiz Diaz, a luat o fază pe cont propriu. Columbianul a trecut de doi jucători români, extrem de ușor și a ajuns în colțul careului de 16 metri. De aici, Diaz a văzut un culoar perfect de șut.

Diaz a încărcat și a trimis o acoladă demnă de epoca de aur a celebrului Del Piero. Însă, jucătorul care a avut evoluții fantastice în grupa de calificare la Euro 20024, Horațiu Moldovan, a avut o stăpânire de sine fantastică și o reacție pe măsură.

A urmărit atent mișcările lui Diaz și a împins perfect în picioare pentru o intervenție de efect. Mingea lui Diaz se ducea către vinclul porții apărate de român. Însă, Horațiu Moldovan a parat excelent, rezultând un corner pentru adversari.

Fostul portar al giuleștenilor a avut încă o intervenție decisivă, doar câteva minute mai târziu. Același Diaz înșiră trei jucători români și pasează pe flanc. De acolo, mingea este trimisă în fața porții, de unde urma doar o formalitate. Moldovan s-a întins perfect, a așteptat perfect și a respins din fața golului trei al columbienilor.