Idén még senkitől sem kellett megvonni a mezőgazdasági támogatást tarlóégetés miatt

Idén még senkitől sem kellett megvonni a mezőgazdasági támogatást tarlóégetés miatt

Ahhoz képest, hogy 2022 azonos időszakában, azaz március végén már jócskán több mint kétszáz gazda veszítette el a mezőgazdasági támogatásokat, mert tűzzel tisztította meg földjeit,

idén sokkal környezettudatosabbnak tűnik az agrárszektor, ugyanis még egyetlen tarlóégetésről szóló bejelentést sem kapott Hargita Megyei Mezőgazdasági Intervenciós és Kifizetési Ügynökség (APIA).

Így mindeddig egyetlen gazda sem veszítette el a mezőgazdasági támogatásokat tarlóégetés miatt – tudtuk meg Haschi Andrástól, az ügynökség vezetőjétől.

Ő azonban a kedvező helyzet ellenére nem hiszi, hogy nagy visszatartó ereje lenne az intézkedésnek, bár

azt elképzelhetőnek tartja, hogy azokat a földeket már ritkábban gyújtják fel, amelyekre mezőgazdasági támogatást is igényelnek.

„Biztos, hogy vannak tarlótüzek, a saját szememmel is láttam, a sajtóban is lehetett olvasni, de

lehet, hogy ezek nem támogatott, illetve nem mezőgazdasági területek, így nincs, amiért szóljon nekünk a tűzoltóság”

– fogalmazott. Ugyanis az APIA és a tűzoltóság együttműködik a jelenség visszaszorításában, és az egyezmény értelmében a tűzoltóság értesíti az APIA-t a szántóföldi tüzekről.

Haschi András azt is megjegyezte, a tűzoltóságnak nem feltétlenül valós időben kell tájékoztatnia az APIA-t, így a későbbiekben is kaphatnak még jelzést korábbi esetekről. Másrészt

még nem járt le a tarlóégetések időszaka, feltételezése szerint amint jóra fordul az időjárás, újabb tüzek lehetnek.

Nem árt azonban tudni, hogy nem ússzák meg a szankciót azok a tarlóégetők sem, akik kihagynák a támogatásigénylési kérelemből az általuk felégetett földet, gondolván, így a többi területre megkaphatják a támogatást.

Akiktől a száraz növényzet felégetése miatt megvonják a mezőgazdasági juttatásokat, kötelezően le kell adniuk a kérést azokra is, hogy legyen, amit megvonjanak tőlük

– hangsúlyozta Haschi András, hozzáfűzve, ha ezt nem teszik meg, az adóhatóság úgyis behajtja tőlük ezt az összeget, akár a tulajdonukban álló javak elkobzásával.

„A föld nem egy olyan dolog, hogy ma van, holnap már nincs. A gazdának minden földjét fel kell tüntetnie a kérelemben, ha támogatható, ha nem. Hiába, hogy csak a 30 árnál nagyobb földekre jár támogatás, neki a kisebb területeket is bele kell írnia.

Tehát mi egyfajta földnyilvántartást is végzünk, de ennek az is az oka, hogy amikor agrár-környezetgazdálkodási támogatást adunk neki, akkor a többi földjét is megnézzük, nem úgy megy, hogy elöl az udvarban szép minden, de hátul a gaz veti fel. Tehát minden földjének rendben kell lennie, nem csak annak, ami támogatott”

– magyarázta Haschi András.

Negyven tarlótűz alig több mint egy hónap alatt

A tűzoltóság és az APIA közötti együttműködésre, illetve ennek a tarlóégetőket érintő következményeire a Hargita Megyei Tűzoltóság is felhívta a lakosság figyelmét. A tűzoltóság egyik e havi közleménye szerint

februárban és március első napjaiban összesen 40 tarlótűz miatt végeztek beavatkozást – a száraz növényzet felégetése több mint 200 hektáron tett kárt a földekben.

Ez a jelenség az időjárás felmelegedésével felerősödött, aminek elsősorban az az oka, hogy sokan tűzzel próbálják megtisztítani földjeiket.

Tekintettel az ilyen esetek növekvő számára, a tűzoltóság arra kéri a helyi hatóságokat és a lakosságot, tanúsítsanak felelősségteljes magatartást, tegyenek meg minden szükséges intézkedést a tüzek kitörésének megakadályozására, és

ne gyújtsák fel szándékosan a száraz növényzetet.

A vonatkozó törvény értelmében szigorúan tilos a tarlók, a tőzeg, az avar, a nád, a bozót vagy a füves növényzet felégetése.

Ez szabálysértésnek minősül, ami természetes személyek esetében 7000-től 15 ezer lejig terjedő pénzbírságot, jogi személyek esetében pedig 50 ezertől 100 ezer lejig terjedő bírságot von maga után – figyelmeztet a tűzoltóság. Továbbá arról is tájékoztatnak, hogy

minden szántóföldi tűz esetében elküldik a helyszín GPS-koordinátáit a megyei mezőgazdasági intervenciós és kifizetési ügynökségnek, hogy az APIA is megtehesse a megfelelő intézkedéseket.

A környezetőrségnek korlátozottak a lehetőségei

Nem kapott tarlótüzekről szóló bejelentést idén a Hargita Megyei Környezetőrség sem, noha az elmúlt években akadt erre példa. Megkeresésünkre Balla Izabella, a megyei hatóság vezetője arról tájékoztatott, hogy

azon tűzeseteknek helyszínére, amelyeket ők maguk észleltek, kiszálltak, és az egyezmény értelmében értesítették az érintett intézményeket, hatóságokat.

A környezetőrség egyébként nem tudja beazonosítani az égő terület tulajdonosát, és ezt az APIA is csak abban az esetben tudja megtenni, ha az érintett területre mezőgazdasági támogatást igényelt a tulajdonosa.

A földek felgyújtása, illetve a száraz növényzet felégetése bűncselekménynek számít, ha az égetés természetvédelmi területen történik

– mondta el kérdésünkre Balla Izabella, ugyanakkor ő is kitért arra, hogy a nem természetvédelmi területen történő gyújtogatás esetében is szigorodott nemrég a törvény, és nőtt a kiszabható bírság értéke.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *