Irina Begu face spectacol în Antalya! Calificare în semifinale fără set pierdut la primul turneu după o pauză de 7 luni

Irina Begu (126 WTA, favorită 4) s-a calificat în semifinalele turneului Challenger Megasaray Hotels Open din Antalya. Este prima competiție oficială pe care o dispută jucătoarea de tenis din România după o pauză de aproximativ 7 luni. În sferturi, Begu a trecut de Polona Hercog (213 WTA), scor 6-4, 6-4.

Irina Begu are parte de un turneu excelent în Antalya. Românca în vârstă de 33 de ani, revenită după o accidentare la cot, a învins-o în sferturi pe slovena Polona Hercog și a acces în semifinalele turneului. Mai mult decât atât, Begu a înregistrat performanța fără să piardă vreun set.

În primul tur, Irina Begu a câștigat cu Sinja Kraus (180 WTA, Austria), scor 7-6(10), 6-1, în timp ce în a doua rundă a învins-o pe Tara Wurth (493 WTA, Croația), scor 7-5, 6-2. Pentru prezența în semifinale, Irina Begu și-a asigurat un cec în valoare de 5.300 de dolari şi 49 puncte WTA.

Meciul din sferturi cu Polona Hercog a durat o oră și 51 de minute. Irina Begu are un bilanț incredibil împotriva „veteranei” de 33 de ani din Slovenia: 5 victorii din tot atâtea partide. Turneul din Antalya, de categorie WTA 125, este dotat cu premii totale în valoare de 115.000 de dolari.

Irina Begu – Moyuka Uchijima, în semifinalele turneului WTA 125 din Antalya

Irina Begu se va duela cu japoneza Moyuka Uchijima (151 WTA) pentru un loc în marea finală a turneului WTA 125 din Antalya. Va fi prima înfruntare directă între cele două jucătoare. Nipona a trecut în turneu de Erjavec, Semenistaja și Sonmez.

În cealaltă semifinală se înfruntă Simona Waltert (181 WTA) și Jessica Bouzas Maneiro (127 WTA, favorită 5). În clasamentul WTA live, Irina Begu a urcat 3 poziții, până pe locul 123 WTA. Begu va urca până pe locul 104 WTA, dacă se va impune în Antalya.

Turneul din Antalya este primul pe care Irina Begu îl joacă în acest sezon. De altfel, Begu nu a mai evoluat de la US Open 2023, când a pierdut în primul tur cu Tamara Korpatsch. Jucătoarea de tenis din România a stat departe de terenul de tenis din cauza unei accidentări la cot.

Turneele WTA 125, o nouă rampă de lansare pentru jucătoarele de tenis

Circuitul feminin de tenis a introdus începând cu anul 2012 turneele de categorie WTA 125 (Challenger – n.r. masculin) care oferă recompense și puncte decente în clasamentul WTA. În acest an, nu mai puțin de 22 de astfel de competiții au loc în circuit.

În 2023, Sorana Cîrstea s-a impus într-un astfel de turneu la Reus în Spania. În același an, Ana Bogdan a câștigat competiția de la Parma și Iași. La cel din urmă, Ana Bogdan a învins-o în ultimul act chiar pe Irina Begu.