Kilencvenhat lakás és duális kampusz épül az egykori tyúkfarm helyén

Kilencvenhat lakás és duális kampusz épül az egykori tyúkfarm helyén

Antal Árpád visszatekintve a közelmúltra, beszámolt arról, hogy a tyúkfarmot a város 2020 decemberében vásárolta meg, azóta elkészült a rendezési terv, pályáztak és meg is nyerték a finanszírozást a terület átalakítására az Országos Helyreállítási Alapból (PNRR). A programot az akkor még fejlesztési miniszteri funkcióban levő Cseke Attila indította el, Kelemen Hunor lobbizásának köszönhető, hogy kisebb városok, megyei jogú városok is pályázati lehetőséghez jutottak, hogy

nemcsak a nagy egyetemi központokban épülhetnek kampuszok, hanem egy Szentgyörgy méretű városban is.

Több mint 50 oktató közreműködésével 300 szakközépiskolás és egyetemista diák tanul majd a kampuszban, melynek kínálata is bővült az eddig ismertetetthez képest.

Nemcsak egészségügyi és vendéglátóipari képzés lesz, hanem mechanikai, környezetvédelmi, illetve a piac igényei szerint akár más profilú is, mert a cél az, hogy a fiatalokat versenyképes tudással és jövőképpel vértezzék fel, magyarázta Antal Árpád az újságírók érdeklődésére.

Összesen 96 lakást tartalmazó tömbházak is épülnek majd a 11 hektáron,

a város másik felén pedig ugyanúgy 96 lakást építenek, illetve azok mellett az Országos Lakásügynökség is vállalt tömbházépítést.

Állatorvosként nem becsüli alá a tyúkfarmok hasznát, de ha már nem sikerült megőrizni a létesítményt, a lehető legjobb cél az itt épülő duális kampusznak az oktatást szolgálni, illetve a tömbházaknak az egészségügyben és oktatásban dolgozók lakhatását – mondta Kelemen Hunor. A szövetségi elnök szerint ez a két terület (oktatás, egészségügy) már akkor elsőrendű volt, amikor még csak tervezték a PNRR-alapok legjobb felhasználási módját. Sepsiszentgyörgyön és Csíkszeredában már aláírt szerződések biztosítják, hogy elkészüljenek a képzőközpontok, ahol a fiatalok szakmát tanulhatnak és bebiztosíthatják jövőjüket.

2026 végéig el kell készülnie, és ha szoktak is halasztások lenni, az már biztos, hogy belátható időn belül ez a terület rendezett része lesz a városnak, közösségi célt és a jövőt fogja szolgálni

– jelentette ki Kelemen Hunor. Amikor a fejlesztési minisztériumban megtervezték a következő évtizedet, azt tartották szem előtt, hogy a megyei jogú városok egy egyszerű menürendszerből választhassanak, mire költik a pénzt, amelyeket más forrásból nem tudtak megszerezni – emlékeztetett. „Örülök, hogy Antal Árpád, Tamás Sándor ezt megálmodták, partnerségük kiegészült a piaci szereplőkkel és a beruházás elindulhat” – zárta mondandóját az RMDSZ-elnök.

„Történelmi távlatban talán 130 évvel ezelőtt volt olyan erős stratégiai partnerség Háromszék és Sepsiszentgyörgy között, amilyen most van” – taglalta Tamás Sándor megyeitanács-elnök, a Pótsa József-Gödri Ferenc XIX. századvégi együttműködéséhez hasonlítván az ő és Antal Árpád összefogását. És ha abban a korban még az ő lakhelyén, Kézdivásárhelyen, a céhes városban még unokáikra örökítették szakmájukat az emberek,

ma naponta születnek és tűnnek el szakmák, erre a dinamizmusra kell, hogy választ adjon a kampusz, ami itt épül

– mondta Tamás Sándor.

Végül a polgármester számokkal is szolgált az itt bekövetkező fejlesztések költségeire vonatkozóan: a kampuszra a PNRR-keretből 85 millió lejes vissza nem térítendő támogatást kaptak – a finanszírozási szerződés aláírása kedd reggel történt meg. Mintegy 20 millió lej a megye, város és kisebb részben a Babeș-Bolyai Tudományegyetem hozzájárulása. A lakásokra 35 millió lejt nyert a város, itt még nem tudható az önkormányzat önrésze.

A tyúkfarm bontása ősszel kezdődhet, először a leendő tömbházlakások helyén látnak neki, a munkálatot a város útépítő cége, a Sepsi Protekt fogja kivitelezni, tájékoztatott Antal Árpád.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *