Könnyedén elfelejti az állam az erdőtulajdonosokkal szembeni tavalyi tartozásait

Könnyedén elfelejti az állam az erdőtulajdonosokkal szembeni tavalyi tartozásait

Porzsolt Levente, aki tavaly januárig Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter tanácsadója, aztán júniusig az Országos Erdőőrség főfelügyelője volt, végül visszatért a zágoni magánerdészet élére, elmondta: a védett és fokozottan védett (T1 és T2) erdőkért járó tartozásokat még 2022-ben teljes mértékben rendezték, azaz törlesztették a minisztérium addig felhalmozódott, több mint hároméves tartozását is. Akkortájt írták meg a tervezetét a most megjelent kormányrendeletnek is, amelynek a közvitája után kérték és várták az Európai Bizottság jóváhagyását a kifizetések módszertanára vonatkozóan, ez viszont augusztusra érkezett meg. Ekkor már az RMDSZ nem volt a kormánykoalíció tagja, a kormányrendelet megjelenése pedig kicsúszott 2023-ból, csak idén március 5-én jelent meg. Ám

furcsa módon nem szerepelnek benne a tavalyi évre járó kompenzációk, illetve azok igénylésének módja és a kifizetések procedúrája, forrása.

Pedig azok bizony az erdészeti törvénykönyv szerint most is járnak: a T1-es (fokozottan védett) erdőkre hektáronként 745,35 lej, a T2-esek (védett erdők) után 364,87 lej. Ezeket Porzsolt Levente „elég korrekt összegnek” minősítette ahhoz képest, hogy az állami erdészetek profitja hektáronként 100 lej alatt van országos szinten.

A negatívumok mellett annyi pozitívuma van a rendeletnek, hogy az eddigi gyakorlattal ellentétben

a polgármesteri hivataloknak is utalható a védett erdők után járó kompenzáció.

Zágon esetében például 323 hektár után 118 ezer lejnyi támogatás folyik be az önkormányzati kasszába ennek a paragrafusnak köszönhetően, amit szintén az RMDSZ iktatott bele a tervezetbe.

Az elfelejtett összegekre vonatkozóan a Székelyföldi Erdőgazdálkodók és Erdőtulajdonosok Egyesületén belül arról született egyezség, hogy

mindenkinek azt ajánlják, pereljenek a tavalyi évre járó jussukért.

Ezt a kérdést ugyanis más úton, törvénymódosítással már nem lehet rendezni, ugyanis az új pénzügyi rendelkezések szerint visszamenőleg nem adhatók ki a kompenzációk – tudtuk meg Porzsolt Leventétől. Hogy a perelés egyénileg vagy kollektív módon, társulásban történik majd meg, az még kérdéses, nyilván együttes erővel nagyobb sikerre van esély.

Kovászna megyében 59 hektár T1-es (fokozottan védett) és 5158 hektár T2-es (védett) erdő van, Hargita megyében e két kategóriában 1597, illetve 9374 hektár, Maros megyében pedig összesen 1130 hektár a védett erdők területe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *