Különös oka van a munkanélküliség növekedésének

Különös oka van a munkanélküliség növekedésének

Múlt év vége óta hónapról hónapra enyhén nő a munkanélküliség Hargita megyében, ez a tendencia az előző esztendő azonos időszakában feljegyzett adatok alapján is látható. Múlt év márciusában 5134 állástalan szerepelt a megyei munkaerő-elhelyező ügynökség adatbázisában, idén márciusban viszont 5653, azaz

ötszázzal több.

A valóságban azonban főként a regisztrált munkanélküliek száma nő. Ennek az az oka, hogy múlt év végén megszűnt a szociális segély és a családi támogatás, amelyeknek a helyét átvette a felzárkóztatási minimáljövedelem, arra pedig többen jogosultak, és a polgármesteri hivatalok kérték a megyei munkaerő-elhelyező ügynökségtől, hogy vegyék nyilvántartásba az érintetteket – tudtuk meg Jánó Edittől, a Hargita Megyei Munkaerő-elhelyező és Szakképző Ügynökség osztályvezetőjétől.

Azok, akik ilyen okok miatt kerültek be az intézmény nyilvántartásába, már korábban is munkanélküliek voltak, jó részük tartósan munkanélküli. „Olyan munkanélküliek, akik

eddig is munkanélküliek voltak, csak nem voltak nyilvántartottak”

– mondta, hozzáfűzve, hogy sokuk vidéken él, a gond viszont az, hogy munkahelyek inkább a városokban vannak. Néhány településről azonban elég nehéz bejárni a városba, így ezeknek a tartósan állástalan személyeknek nem mindig tudnak munkát biztosítani – magyarázta Jánó Edit.

Székelyudvarhelyen valóban nőtt

Azt, hogy jórészt csak a nyilvántartásban nőtt a munkanélküliek száma, igazolja az is, hogy a munkanélküli segélyben nem részesülő állástalanok száma nőtt meg megyeszerte. Munkanélküli segélyre a frissen munka nélkül maradtak jogosultak, amint a segélyezési időszak lejár, ők már csak regisztrált munkanélküliekként kerülnek nyilvántartásra, amikor álláskeresőként bejelentkeznek az ügynökséghez.

A fizetett, azaz segélyben részesülő munkanélküliek száma csökkent a megyében,

ugyanis az utóbbi időben sokan munkába álltak azok közül, akik szezonális iparágakban – például az építőiparban – dolgoztak, ugyanis a téli leállás után újraindult az ágazat.

Udvarhelyszék az egyetlen térség a megyében, ahol nőtt a fizetett munkanélküliek száma, ez pedig a 130 fős textilipari leépítéssel magyarázható. Jánó Edit kérdésünkre elmondta, nincs még hír róla, hogy nőne a termelés és újra alkalmazni tudnák az elbocsátottakat a korábbi munkahelyükön, de a múltbéli tapasztalatok alapján ez még megtörténhet az elkövetkező egy-két hónapban.

A munkanélkülivé vált textilipari dolgozók közül mindeddig ketten találtak munkát, ők a szakmájukban helyezkedtek el. Az ügynökség felmérést készített az érintettek körében arról, hogy milyen képzésen vennének részt, de csak 13-an érdeklődtek ez iránt, és ők is tíz különböző képzést jelöltek meg, így ez sem vezetett eredményre. A válaszok alapján

többen nyugdíjba szeretnének menni, köztük olyanok is, akik még nem érték el a nyugdíjkorhatárt.

Ők még fel kell dolgozzák a történteket, sokan 20–30 éve dolgoztak ugyanott, egyáltalán nem meglepő, hogy még nem tudják, mihez kezdjenek, de ez nem jelenti azt, hogy később nem fogják igényelni az ügynökség szolgáltatásait. Ugyanakkor sokan közülük abban bíznak, hogy kap új megrendeléseket a vállalat, ahol dolgoztak, és újra alkalmazzák őket, ezért még kivárnak két-három hónapot – magyarázta Jánó Edit.

Tanfolyamokkal segíteni az elhelyezkedést

A megyei munkaerő-elhelyező ügynökség osztályvezetője elmondta, április közepén tanfolyamokat indítanak, és előtte még felveszik a kapcsolatot a leépített dolgozókkal, hátha vannak, akik jelentkeznének a képzésre. Székelyudvarhelyen digitáliskompetencia-képzést indítanak, ez a tudás ugyanis a mindennapi életben is a segítségére lehet azoknak, akik elvégzik a tanfolyamot, és azoknak is a javára válik, akik nem akarnak szakmát váltani. Hasonló tanfolyamot indítanak Maroshévízen is, Csíkszeredában pedig a pékmesterséget tanulhatják ki a helyi képzésre jelentkezők. Gyergyószentmiklóson eladói, illetve víz-gázszerelői tanfolyamra várják a jelentkezőket, Székelykeresztúron pedig román nyelvtanfolyamra – tájékoztatott Jánó Edit. Egyébként havonta változik, hogy milyen szakmai képzéseket indítanak a megyében, ezt a megye vállalkozásai által jelzett igények alapján kidolgozott beiskolázási terv, illetve az aktuális állásajánlatok alapján határozzák meg az ügynökségnél. A tanfolyamokról mindig naprakész információkat találnak az érdekeltek az intézmény honlapján.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *