Liverpool a câștigat Cupa Ligii Angliei, după o victorie dramatică în finala cu Chelsea. Pochettino, în continuare fără trofeu în fotbalul englez

Liverpool a învins-o pe Chelsea, duminică, pe Stadionul Wembley din Londra, și a câștigat Cupa Ligii Angliei pentru a 10-a oară în istorie, consolidându-și astfel recordul.

Liverpool vs Chelsea 1-0, în finala Cupei Ligii Angliei

Unicul gol al finalei a fost marcat de fundașul Virgil van Dijk, care a înscris cu capul după un corner în minutul 118.

Olandezul punctase și în minutul 60, dar golul său a fost anulat pentru un ofsaid la Endo, despre care arbitrii au considerat că a influențat faza.

Un gol anulat a avut și Chelsea, în minutul 33, când marcase Sterling.

Pochettino, fără trofeu în Anglia

Antrenorul argentinian al lui Chelsea a ratat șansa de a obține primul său trofeu în fotbalul englez. Primul său angajament în Premier League datează din 2013, când semna cu Southampton.

În 2019 a fost la un pas să câștige UEFA Champions League cu Tottenham, dar a fost învins în finală tot de Liverpool, scor 2-0.