Liverpool şi Manchester Ciry au remizat

Echipele FC Liverpool şi Manchester City au terminat la egalitate, scor 1-1, în derby-ul etapei a 28-a a campionatului de fotbal al Angliei, disputat duminică seara, pe stadionul Anfield.

City a deschis scorul în prima repriză, prin fundaşul John Stones (23), gazdele restabilind egalitatea în repriza secundă, dintr-un penalty transformat de Alexis Mac Allister (50).

În urma acestui rezultat, FC Liverpool a rămas pe locul secund în clasament, cu 64 de puncte, fiind devansată la golaveraj de Arsenal Londra, care s-a impus la limită pe teren propriu, cu 2-1, în faţa formaţiei Brentford, într-o partidă disputată sâmbătă.

Manchester City, campioana en titre, ocupă poziţia a treia, la un singur punct distanţă de primele două clasate.

„Cetăţenii” au ajuns la 21 de meciuri consecutive fără înfrângere, în toate competiţiile.

Într-un alt meci disputat duminică, Tottenham Hotspur, cu fundaşul român Radu Drăguşin pe teren în repriza secundă, a învins fără drept de apel în deplasare, cu scorul de 4-0, formaţia Aston Villa. Londonezii au marcat toate cele patru goluri în repriza secundă, prin James Maddison (50), Brennan Johnson (53), Heung-min Son (90+1) şi Timo Werner (90+4).

Drăguşin a fost introdus în joc în minutul 49, în locul olandezului Micky van de Ven, şi a primit un cartonaş galben (61).

Tottenham ocupă locul al cincilea în clasament, cu 53 de puncte, la unsprezece lungimi de liderul Arsenal, în timp ce Aston Villa se află pe poziţia a patra, cu 55 de puncte.

Rezultate:
Sâmbătă
Manchester United – Everton 2-0
Au marcat: Bruno Fernandes (12 – penalty), Rashford (36 – penalty).

Bournemouth – Sheffield United 2-2
Au marcat: Dango Ouattara (73), Enes Unal (90+1), respectiv Hamer (27), Jack Robinson (64).

Crystal Palace – Luton Town 1-1
Au marcat: Mateta (11), respectiv Woodrow (90+6).

Wolverhampton – Fulham 2-1
Au marcat: Ait-Nouri (52), Cairney (67, autogol), respectiv Iwobi (90+8).

Arsenal Londra – Brentford 2-1
Au marcat: Rice (19), Havertz (86), respectiv Wissa (45+4).

Duminică
Aston Villa – Tottenham 0-4
Au marcat: James Maddison (50), Brennan Johnson (53), Son Heung-min (90+1), Werner (90+4).

West Ham United – Burnley 2-2
Au marcat: Paqueta (46), Ings (90+2), respectiv David Fofana (11), Mavropanos (45+2 – autogol).

Brighton – Nottingham Forest 1-0
A marcat: Omobamidele (29 – autogol).

FC Liverpool – Manchester City 1-1
Au marcat: Alexis Mac Allister (50 – penalty), respectiv Stones (23).

Luni se dispută partida Chelsea Londra – Newcastle United.