Ma ünnepeljük a színház világnapját

Ma ünnepeljük a színház világnapját

A színházi világnap alkalmából a Csíki Játékszín Karinthy Frigyes: Utazás a koponyám körül című betegségnaplójából készült előadással ünnepel este hét órától, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron színház pedig egy videót állított össze a szerdai programsorozatukról, amit a Facebook-oldalukon tettek közzé.

A sepsiszentgyörgyi színházban Nemes Levente színművész Dózsa című előadásának hangfelvételét hallgathatják meg az érdeklődők több időpontban. Délután közönségtalálkozót szerveznek, és ezt követi egy Kelemen Lászlót bemutató színháztörténeti kiállítás megnyitója, este pedig az Iráni konferencia című előadás zárja a rendezvénysorozatot.

A marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat is egy Facebook-bejegyzésben rótta le tiszteletét a színházi világnap előtt, posztjukban a Nemzetközi Színházi Intézet (ITI) által felkért művész üzenetét továbbították.

A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház kincskereső kvízjátékot hirdetett a város több forgalmas pontján, az úgynevezett Figura Futamot. A résztvevők között figurás nyereményeket sorsolnak ki. A kiírást hivatalos Facebook-oldalukon lehet megtalálni.

A székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház nem készült tematikus programmal, hanem a közösségi média felületén emlékeztek meg a színházi világnapról.

Mi is az a színházi világnap?

A színházi világnapot immár 62 éve tartjuk számon mint nemzetközi ünnepet. Ennek alkalmából hagyományosan a színházak különböző rendezvényeket szerveznek, és

évente más és más világhírű személyiséget kérnek fel a Nemzeti Színházi Intézet részéről a világnak nemzetközi üzenetének megfogalmazására.

Idén Jon Fosse Nobel-díjas norvég írót, drámaírót érte a megtiszteltetés, hogy megoszthatja gondolatait a színházi világnap alkalmából. Fosse üzenetét az ITI hivatalos oldala tette közzé, Németh Nikolett fordította magyarra.

Jon Fosse: a művészet béke

A 62. színházi világnapon a színházakban az előadások előtt Romániában is felolvassák a világnapi üzenetet. Idén Jon Fosse üzenetében többek között azt írja:

a jó művészet a maga csodálatos eszközeivel képes vegyíteni az egyedit az egyetemessel.

Engedi, hogy megértsük, mi az, ami különbözik tőlünk – mondhatni idegen – azzal, hogy univerzálisnak mutatja – fogalmaz. „Nem ismerek jobb módszert az ellentétek egymáshoz való közelítésére” – írja, kiemelve, hogy ez a szemlélet teljességgel szembenáll a világban túlságosan is elterjedt erőszakos konfliktusok gyakorlatával. Kiemeli: a háború és a művészet ellentétek, ahogy a háború és a béke is azok – ez ilyen egyszerű.

A művészet béke”

– írja Jon Fosse üzenetében.

Jon Fosse 1959-ben született. Munkái között színdarabok, regények, verseskötetek, esszék, gyerekkönyvek és fordítások is megtalálhatók. Írói stílusát a minimalizmus és az érzelmi mélység jellemzi. 2023-ban irodalmi Nobel-díjat kapott újszerű drámáiért és prózájáért, amelyekkel hangot ad a kimondhatatlannak – áll az ITI Magyar Központjának közleményében, amelyet az MTI idéz. Jon Fosse munkáit több mint ötven nyelvre lefordították, darabjait pedig világszerte több mint ezer színpadon mutatták már be. Művei az emberi létezés lényegét kutatják, a bizonytalanság, a szorongás, a szerelem és a veszteség témáival foglalkoznak. Minimalista és introspektív, gyakran a lírai próza és költészet határán egyensúlyozó drámái Henrik Ibsen 19. századi drámai hagyományát folytatják. Drámaíróként Nokon kjem til a komme (1996; Valaki jönni fog, 2002) című drámájával szerzett nemzetközi elismerést.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *