Mit tehetünk a mérgező kígyómarások elkerüléséért, illetve akkor, ha mégis megtörtént a baj?

Mit tehetünk a mérgező kígyómarások elkerüléséért, illetve akkor, ha mégis megtörtént a baj?

Mindenképp viseljünk magasszárú bakancsot, illetve hosszúszárú zoknit, hosszúnadrágot, ha túrázni, kirándulni indulunk a természetbe, hiszen így csökkenthetjük a viperamarások esélyét – vágott rögtön a téma közepébe Mărmureanu-Bíró Leonárd, a Nagy-Küküllő Vadász- és Sporthorgász Egyesület igazgatója. Mint mondta,

sajnos a zajongás nem riasztja el a kígyókat, viszont a lépések okozta rezgéseket érzékelik, ilyenkor pedig igyekeznek elmenekülni.

A tavaszias időjárás miatt napközben is találkozhatunk a köveken, sziklákon, esetleg tisztásokon napozó viperákkal, amelyek hidegvérű állatként igyekeznek felmelegíteni testüket. Éppen ezért

nézzünk mindig a lábunk elé és ellenőrizzük a helyszínt, ahová esetleg leülnénk.

Nyáron, amikor nagyobb a hőmérséklet, szárazság van, többnyire csak a reggeli órákban jönnek elő a viperák.

Napközben viszont nem érdemes mozgatni a köveket, sziklákat, farakásokat, illetve a bokrokba sem ajánlott benyúlni, hiszen könnyen előfordulhat, hogy ott rejtőznek a mérgeskígyók.

Amiért szerencsés Hargita megye

Szerencsére Hargita megyében nincsenek olyan viperafajok, amelyek mérge azonnal vagy nagyon rövid időn belül halált okozna – magyarázta Péter Szilárd, a Hargita Megyei Mentőszolgálat vezetője. Ennek is köszönhető, hogy

az elmúlt évtizedekben – tudomása szerint – nem történtek viperamarás miatti halálesetek a régióban.

Egy másik fontos tényező, hogy a kórházak többnyire rendelkeznek antiviperin szérummal. Tudni kell azonban, hogy

az ellenszérum nem csak drága, de a szavatossága viszonylag rövid időn belül lejár, ezért nem biztos, hogy egyidőben minden egészségügyi intézmény rendelkezik ezzel.

Ha azonban megmar valakit a kígyó, akkor a lassabban ható méreg miatt van idő arra, hogy esetleg egy távolabbi kórházból is a helyszínre szállítsák az antiviperint.

A szakember rámutatott, halálos kimenetelű kígyómarásokról ugyan nem tud a megyében, de

volt olyan eset, hogy valakinek a lábujját harapta meg a kígyó és amiatt amputálni kellett azt.

Ha megmar a vipera

Péter Szilárd hangsúlyozta, ha valakit megmar a vipera, akkor az első dolga az 112-es segélyhívó szám tárcsázása kell legyen, hiszen a szakemberek tudnak segíteni.

A mentősök stabilizálják a sérült állapotát, majd kórházba szállítják, ahol megkapja az ellenszérumot.

Fontos az is, hogy amennyire lehet, nyugodtak maradjuk és a lehető legkevesebbet mozogjunk, hogy ne gyorsítsuk a méreg terjedését. Némileg segíthet az is, ha megpróbáljuk elkötni a sérült testrészt. Nem ajánlott azonban, hogy valaki megpróbálja esetleg kiszívni a mérget a sebből.

A mentőszolgálat vezetője kijelentette, hogy mindenképp érdemes figyelmesnek lenni, ha valaki olyan környezetben jár, ahol viperák lehetnek. Elengedhetetlen a megfelelő öltözet, hiszen az általuk tapasztalt marással kapcsolatos esetek során volt olyan is, hogy

valaki papucsot viselt és belerúgott, esetleg rálépett a veszélyes hüllőre.

Arra is volt példa, hogy egy áldozat leült pihenni és véletlenül ért hozzá a kígyóhoz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *