Motiv dublu de bucurie pentru Drăguşin

Rmag Breaking News

Motiv dublu de bucurie pentru Drăguşin. Fundaşul român Radu Drăguşin a fost integralist la Tottenham Hotspur în partida câştigată pe teren propriu de echipa sa, cu scorul de 2-1, în faţa formaţiei Luton Town, sâmbătă, în etapa a 30-a a campionatului de fotbal al Angliei.

Oaspeţii au deschis scorul în minutul 3, prin olandezul Tahith Chong, însă Tottenham a egalat după pauză, în urma unui autogol al burkinabezului Issa Kabore. Gazdele au marcat golul victoriei prin atacantul sud-coreean Heung-min Son, în minutul 86.

În urma acestui succes, Tottenham a urcat provizoriu pe locul al patrulea în clasament, egalând-o la puncte pe Aston Villa, care va juca sâmbătă seara pe teren propriu cu Wolverhampton.

Tot sâmbătă, Chelsea Londra a remizat pe teren propriu, 2-2, cu penultima clasată, Burnley, în condiţiile în care oaspeţii au evoluat în inferioritate numerică din minutul 40, după eliminarea fundaşului francez Lorenz Assignon.

Rezultate:
Sâmbătă
Newcastle – West Ham United 4-3
Au marcat: Isak (6 – penalty, 77 – penalty), Barnes (83, 90), respectiv Antonio (21), Bowen (48), Kudus (45+10).

Chelsea Londra – Burnley 2-2
Au marcat: Palmer (44 – penalty, 78), respectiv Cullen (47), O’Shea (81).

Bournemouth – Everton 2-1
Au marcat: Solanke (64), Coleman (90+1 – autogol), respectiv Beto (87).

Nottingham Forest – Crystal Palace 1-1
Au marcat: Woods (61), respectiv Mateta (10).

Sheffield United – Fulham 3-3
Au marcat: Brereton (58, 70), McBurnie (68), respectiv Palhinha (62), Reid (86), Muniz Carvalho (90+3).

Tottenham Hotspur – Luton Town 2-1
Au marcat: Kabore (51 c.s.c.), Son Heung-min (86), respectiv Chong (3).

Sâmbătă seara se dispută meciurile Aston Villa – Wolverhampton şi Brentford – Manchester United.

Duminică sunt programate ultimele două partide din această rundă: FC Liverpool – Brighton şi Manchester City – Arsenal Londra.