Nadia Comăneci, după ce Simona Halep s-a retras de la turneul din Portugalia: „Aştept să o văd la Madrid sau Roland Garros”

Fosta mare gimnastă Nadia Comăneci, 62 de ani, a declarat sâmbătă, 13 aprilie, că se bucură pentru revenirea pe teren a Simonei Halep după suspendarea pentru dopaj.

„Mă bucur foarte mult să o revăd pe teren pe Simona Halep. Este acolo unde îşi doreşte să fie. Aştept să o văd jucând, probabil, la Madrid sau la Roland Garros”, a spus Nadia Comăneci, potrivit Agerpres.

Marea campioană, care a obţinut de şapte ori nota 10 şi a câştigat trei medalii de aur la Jocurile Olimpice de la Montreal în 1976, a fost prezentă la conferinţa de presă organizată cu ocazia tragerii la sorţi a tabloului principal la turneul de tenis Ţiriac Open, care se va desfăşura la Baza Sportivă Năstase/Marica din București.

Halep a jucat un singur meci de la revenire

Aflată pe locul 1143 WTA după absența de un an și jumătate din circuit cauzată de suspendarea pentru dopaj, redusă de TAS de la 4 ani la 9 luni, Simona Halep a primit un wild-card pentru turneul de tenis la Madrid, care va avea loc în perioada 23 aprilie-5 mai.

După revenirea pe terenul de joc, Halep a participat doar la turneul de la Miami, din SUA, pe 19 martie, tot datorită unei invitații a organizatorilor, și a fost învinsă în primul tur de Paula Badosa, scor 6-1, 4-6, 3-6. Apoi s-a retras din echipa de Fed Cup a României, dar și de la turneul din Portugalia.