O româncă a câștigat unul dintre cele mai importante circuite de alergare montană. „Mădălina Florea a luat pe toată lumea prin surprindere”

Românca Mădălina Florea a câștigat sâmbătă, a doua cursă din finala Golden Trail Series, una dintre cele mai importante circuite de alergare montane, după o victorie surprinzătoare obținută joi, în prologul cursei de 27 de km, cu 1.400 de metri diferență de nivel. Românca în vârstă de 29 de ani a încheiat astfel competiția pe locul trei, în clasamentul general, informează L’Équipe.

Mădălina Florea a câștigat finala circuitului Golden Trail World Series, fără să fie considerată printre favorite.

„Ne așteptam la un duel între Sohia Laukli (SUA) și Judith Wuder (Elveția), care a avut loc, însă a fost Mădălina Florea (România) care a luat pe toată lumea prin surprindere câștigând prologul feminin al Golden Trail Series Grand Final”, scrie pe site-ul oficial al competiției.

Românca a făcut o cursă excepțională din puncte de vedere tactic, aflându-se aproape tot timpul la conducere.

La capătul celor 5 bucle, Mădălina a încheiat cursa pe locul I, obținând timpul 2:18:08, podiumul fiind completat de elvețianca Judith Wyder și de americanca Sophie Laukli.

În prologului de joi, românca a realizat, de asemenea, un timp incredibil, parcurgând cei 8,7 km în 39 de minute, cu 38 de secunde mai bine decât Sophia Laukli și cu 1’32” înaintea Judithei Wyder.

Mădălina Florea a încheiat circuitul GTWS pe locul al treilea în clasamentul general.

„M-am distrat copios, nu mă simt obosită”

„M-am distrat copios astăzi ”, a spus Mădălina Florea, la finalul cursei din prolog.

„M-am concentrat doar pe ritmul meu și nimic altceva. Nu am observat cât a trecut timpul sau dacă traseul era tehnic sau nu, abia începuse când mă întorceam! Călătoria în Statele Unite pentru ultimele două curse mi-a permis să mă antrenez la mare altitudine și cred că a meritat! Nici măcar nu m-am simțit obosită la linia de sosire”, a declarat Mădălina, potrivit site-ului oficial al competiției.

Aleargă până la 700 de kilometri pe lună

Într-un interviu pentru sport.ro, vicecampioană europeană la alergare montană în 2022 a mărturisit că aleargă între 500 și 700 de kilometri lunar.

Nu concepe să treacă o zi fără să alerge. Pentru Mădălina, atletismul e un mod de viață. A trecut de la probele de pistă și de șosea la alergări montane, dar nu îi pare rău pentru decizia luată.

N-am stat niciodată să adun câți kilometri am alergat, dar cu singuranță am înconjurat o dată Pământul. Dacă alerg pe lună undeva între 400 și 700 km, ținând cont că practic atletismul de 17 ani.. Se strâng mulți kilometri.

Mădălina Florea, la Poveștile Sport.ro:

40.075 de kilometri e circumferința Pământului. Sportiva născută în Sighișoara este legitimată la clubul local CSM, unde e și antrenoare.

„Copiii sunt smart în ziua de azi, au de multe ori întrebări și nu știu să le răspund. «Doamnă, dar dumneavoastră alergând de dimineață până seara, vă distrați și dumneavostră?», mă întreabă. «Mergeți la petreceri?», mă mai chestionează”, a mai povestit cea mai valoroasă sportivă din România la alergare montană.