Örökségmentés: restaurálják a hagyományos székely portákat

Örökségmentés: restaurálják a hagyományos székely portákat

Az Európai Beruházások és Projektek Minisztériumának örökségmentő programjában (gyakorlatilag az országos helyreállítási terv keretében) pályázott sikeresen az etédi önkormányzat összességében nyolc, a község egyediségét tükröző hagyományos porta felújítása érdekében – tudtuk meg Szilveszter Attila polgármestertől. Mint mondta, a tavaly év végén aláírt finanszírozási szerződés alapján épületenként 60 ezer eurós támogatást kapnak az értékmentő beavatkozások elvégzésére.

Néhol már el is kezdték a munkát

Az elöljáró emlékeztetett, a pályázás időszakában egy szakemberekből álló bizottságot jelölt ki, amelynek tagjai el kellett döntsék, hogy a beérkező javaslatok alapján mely ingatlanok felelnek meg a támogatás-igénylés feltételeinek. Annyi kérése volt csupán, hogy a községhez tartozó minden településről javasoljanak legalább egy portát. Ezt követően 15-20 nevesítés történt, így ezeket rangsorolni kellett.

Több porta esetében is gondot okozott azok tisztázatlan tulajdonjoga – ráadásul a támogatás mértéke is korlátozott –, így nem kerülhettek be a programba.

A végső döntés alapján Énlakán rendbe hozzák az 1800-as évek elején épült iskolát, ugyanakkor egy másik portát, ezenkívül Siklódon, Küsmödön és Kőrispatakon egy-egy, míg Etéden három ingatlant újítanak fel.

Hét hagyományos porta esetében már ki is adták a kezdéshez szükséges dokumentumokat, 3-4 helyszínen munkához is látott a kivitelező. Az építkezési vállalattal megkötött szerződés szerint ez év végéig kell befejezni a kivitelezést. Az elöljáró arra is kitért, hogy

az énlaki iskolánál még nem kezdhetik el a munkálatokat, hiszen komolyabb tervezést igénylő projektről van szó.

Úgy tűnik, 60 ezer euró nem lesz elegendő a felújításhoz, így önrészt is kell biztosítania a helyi önkormányzatnak.

Utóbbi előteremtéséhez egy újabb pályázatban is gondolkodnak, minden attól függ, hogy a tervező mekkora mértékű beavatkozást határoz meg. Mostanra egyébként sikerült szerződést kötniük egy megfelelő tervezővel. Ha kézhez kapják az említett dokumentumokat, akkor közbeszerzési eljárást hirdetnek a kivitelezésre, majd kezdődhet a felújítás. Egyelőre nem áll fenn a veszélye annak, hogy elveszítsék a már beígért támogatást, hiszen „bőven határidőn belül” vannak.

Turizmus és örökségmentés

Szilveszter Attila közölte, eszmei szempontból is nagyon fontosnak tartja a község épített örökségének megmentését, így arra biztatja a mostani támogatásból nem részesülő ingatlantulajdonosokat is, hogy lehetőségeik szerint óvják saját portáikat.

Az örökségünk lehet a jövőnk is

– fogalmazott.

Kijelentette, a községben többnyire az állattartás, illetve a turizmus jelent megélhetést a lakóknak. Utóbbi pedig egyebek mellett akkor fejlődhet, ha bemutatják egyedi épített örökségüket.

Nem mellékes az sem, hogy a mostani támogatás feltételei közé tartozik, hogy minimum öt évig látogathatóvá kell tenni a felújított ingatlanokat. „Mi a Sóvidékhez tartozunk, ahol dinamikusan fejlődik a turizmus. Mi is turisztikai zónává válhatunk, hiszen folyamatban van az útjaink modernizálása, így nem leszünk elzárva semmitől” – magyarázta az elöljáró.

Hozzátette, egy, a helyi látványosságokat bemutató turisztikai útvonalat szeretnének kialakítani a községben. Az elképzelés részeként már pályázott is egy helyi egyesület, hogy információs táblákat helyezhessenek el.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *