PAOK Salonic, revenire spectaculoasă și e din nou lider în Grecia. Reacția lui Răzvan Lucescu

”Alb-negrii” întâlneau cea mai slabă echipă din play-off și aveau un moral de nezdruncinat după victoria impresionantă obținută runda precedentă pe terenul rivalei Panathinaikos Atena.

Răzvan Lucescu o duce pe locul 1 pe PAOK Salonic

Așa cum era de așteptat, PAOK Salonic s-a impus în fața formației Lamia, scor 3-1, în etapa a 3-a a play-off-ului din campionatul Greciei. Însă nu a fost chiar atât de ușor precum o arată rezultatul pentru trupa lui Răzvan Lucescu.

Fără presiune, oaspeții au venit să joace fotbal și să producă daune. Iar startul le-a aparținut și au deschis scorul prin spaniolul Ruben Martinez (7). Șocul a fost resimțit din plin de PAOK care a avut o prestație mai modestă în prima parte.

Norocul gazdelor s-a numit Giannis Michailidis, care în minutele de prelungire ale primei părți a restabilit egalitatea. A fost momentul de cotitură al întâlnirii, pentru că în repriza secundă PAOK a ridicat nivelul.

PAOK a profitat de înfrângerea lui AEK

Răzvan Lucescu a făcut nu mai puțin de trei înlocuiri la pauză și întreaga față a echipei s-a schimbat în bine. ”Dubla” austriacului Stefan Schwab (70 și 88 din penalty) au adus o victorie scontată, dar obținută foarte greu de trupa din Salonic.

”Nu este ușor să revii după doar două zile, după un meci dificil. Nu contează că au fost numeroase schimbări. Nu am început foarte bine. După golul marcat de Michailidis, lucrurile s-au schimbat”, a declarat Răzvan Lucescu, după meci.

În urma acestei victorii și profitând de înfrângerea suferită de AEK Atena pe terenul celor de la Panathinaikos, scor 1-2, PAOK Salonic a revenit pe primul loc în clasament, acolo unde s-a aflat și la finalul sezonului regulat.

Cu 7 etape înainte de finalul play-off-ului, formația pregătită de Răzvan Lucescu are 66 de puncte, unul mai mult de cât AEK Atena. Pe locurile următoare se află Panathinaikos (62 de puncte) și Olympiakos (60 de puncte).

Tehnicianul român a dezvăluit faptul că unul dintre cele mai mari regrete ale carierei sale a fost faptul că nu a putut să-l păstreze pe atacantul Alexandru Mitriță la PAOK Salonic. Olteanul a jucat sub comanda lui Lucescu jr. timp de un sezon, sub formă de împrumut.