Rapid a câștigat în min. 90 derby-ul cu Dinamo. Meciul jucat pe Arena Națională, urmărit de rapidiști de pe stadionul din Giulești

Rapid a câștigat derby-ul cu Dinamo, din etapa a 23-a a Superligii, 2-1 (Papeau 44, Burmaz 90/ Abdallah 45+1). Victoria a fost sărbătorită în Giulești, unde s-au strâns peste 3.000 de suporteri, informează Gazeta Sporturilor. Fanii din Grant au boicotat partida organizată de „câini”.

Dinamo a pierdut pe final derby-ul cu Rapid (1-2), deși a controlat bună parte din meciul cu trupa lui Cristiano Bergodi. El Sawy, surpriza lui Bergodi din „11”-le vișiniilor, a „tăiat” întreaga apărare a lui Dinamo, l-a găsit nemarcat pe Papeau, iar francezul a înscris cu o execuție înșelătoare, la care Golubovici a ajuns prea târziu (44): 0-1.

Peste doar două minute, a „mușcat” și Dinamo. Abdallah a pus călcâiul la șutul lui Ilici, ridiculizând apărarea giuleștenilor: 1-1 (45+1).

Ospaeții din Grant au scăpat în minutul 56, când Politic a zguduit transversala lui Aioani. Anterior, brigada condusă de George Găman le refuzase rapidiștilor un posibil penalty, după duelul Velkovski – Rrahmani.

Mai insistenți când elevii lui Zeljko Kopici nu mai aveau suflu, giuleștenii au reușit să câștige pe final, după golul de atacant veritabil al sârbului Borisav Burmaz, eroul din acel 4-3 din runda trecută cu U Craiova 1948.

13.425 spectatori au fost prezenți la derby, în timp ce, în Giulești, 3.000 de rapidiștii au urmărit jocul pe tabelele de marcaj ale arenei.

Fanii Rapidului au urmărit meciul în Giulești. Foto: Marius Mărgărit (Gazeta Sporturilor)

După ce nu au ajuns la un consens cu cei de la Dinamo în privința biletelor și a sectoarelor în care ar fi fost repartizați, suporterii Rapidului au boicotat meciul și au vizionat partida „acasă”. Intrarea a fost liberă.