Rapid a solicitat două lovituri de pedeapsă la Craiova: „Rămânem cu un gust amar”

Rapid a solicitat penalti prima dată în minutul 20, când Ermal Krasniqi a pătruns în careu și a fost busculat de Screciu înainte să șuteze. Arbitrul a dictat însă ofsaid. A doua fază a venit în minutul 85, când Oaidă a șutat la poartă, după care a fost faultat de către Maldonado.

Cristiano Bergodi acuză dur arbitrajul

După remiza dintre Universitatea Craiova și Rapid, scor 1-1, giuleștenii au reclamat deciziile de arbitraj luate de Marian Barbu. Echipa lui Cristiano Bergodi ar fi putut primi două lovituri de la 11 metri.

În ambele situații, sistemul VAR nu l-a solicitat pe arbitru să revadă imaginile.
La finalul meciului, Cristiano Bergodi s-a declarat extrem de nemulțumit și a anunțat că așteaptă argumentele pentru deciziile luate de arbitru.

„Rămânem cu un gust amar. Am venit aici pentru a câștiga. Am răspuns bine. Și ei au mijlocași buni, schimbă foarte des pozițiile. La prima șansă, ne-au dat gol. Până atunci nu au făcut nimic.

M-am uitat la faza penalty-ului. Trebuie să ne spună care sunt argumentele pentru care nu e. Să spună ei. Vorbim de cine era la VAR.
Cum e posibil să nu fie penalty? Ne lăsăm de fotbal dacă nu e. Oricum, mergem înainte. Dar nu e posibil așa ceva” – a susținut Cristiano Bergodi, conform DigiSport.