Reacție presei internaționale după thrillerul Real Madrid – Manchester City 3-3: „Este o nebunie”

Real Madrid și Manchester City au oferit un adevărat spectacol marți seară pe Santiago Bernabeu în sferturile de finală ale UEFA Champions League. Formațiile lui Carlo Ancelotti și Pep Guardiola au remizat, scor 3-3, iar calificarea se va decide la returul din Anglia.

„Liga Campionilor de pe Bernabeu este o nebunie”, a titrat Marca după meciul de la Madrid. Bernardo Silva a deschis rapid scorul și a scris istorie în UEFA Champions League. În decurs de doar două minute, „galacticii” au întors rezultatul după golurile lui Camavinga și Rodrygo.

În a doua repriză, Foden și Gvardiol au ieșit la rampă cu două goluri fabuloase. Fede Valverde a stabilit scorul final în minutul 79 cu o execuție direct din voleu. „Madridul reînvie de două ori”, au scris jurnaliștii de la AS.com.

Echipa lui Carlo Ancelotti a revenit de fiecare dată chiar dacă a fost condusă cu 1-0 și 3-2. „Manchester City a lui Pep Guardiola a ieșit mai mult decât vie dintr-o bătălie epică a stilurilor”, au scris spaniolii de la Sport.

Calificarea se decide la retur după Real Madrid – Manchester City 3-3

Meciul retur dintre Manchester City și Real Madrid are loc miercuri, 17 aprilie, de la ora 22:00. Britanicii de la Daily Mail au pus accent pe golul egalizator marcat de Federico Valverde. Execuția uruguayanului a fost comparată cu cele ale lui Foden și Gvardiol.

„Thrillerul se încheie în timp ce voleul lui Fede Valverde nivelează lucrurile după loviturile uimitoare ale lui Phil Foden și Josko Gvardiol”, au scris jurnaliștii britanici de la Daily Mail după șocul de pe Bernabeu.

„Totul se va decide la retur după un meci uriaș”, a notat și Mundo Deportivo. Phil Foden a ieșit accidentat în finalul meciului cu Real Madrid. Marcator al unui gol superb la vinclu, Foden a fost înlocuit cu Alvarez în minutul 87.

Totuși, Sky Sports notează că problema nu este una serioasă pentru fostul internațional de tineret al Angliei. La finalul meciului, Foden a mers și a salutat suporterii care au făcut deplasarea la Madrid.

Real Madrid – Manchester City 3-3 a intrat în istoria UEFA Champions League

Duelul spectaculos de pe Santiago Bernabeu, dintre Real Madrid și Manchester City, a atins recorduri impresionante. Meciul de la Madrid a fost doar al patrulea în UEFA Champions League în care ambele echipe marchează cel puțin 3 goluri în meciul tur.

Ultima oară s-a întâmplat în Manchester City – Real Madrid, scor 4-3, în prima manșă a semifinalelor UEFA Champions League din sezonul 2021/2022. De altfel, Phil Foden a ajuns la 6 goluri marcate din afara careului în acest sezon. Internaționalul englez a înscris cele mai multe astfel de goluri decât orice jucător pentru un club din Premier League în toate competițiile.